menu
QAmmunity.org
Questions by Ngoan Nguyen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Ngoan Nguyen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Ngoan Nguyen
Filter
User Ngoan Nguyen
Recent activity
All questions
All answers
How does the issue of cybersecurity relate to the internet of things?.
asked
Sep 10, 2023
Computers and Technology
high-school
1
answer
20
votes
46.7k
views
Is the point (4, 3) a solution to the inequality y≥1−x?
asked
Sep 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
87.0k
views
In the figure below, the segments GH and GI are tangent to the circle centered O. Given that OH=6.5 and OG=9.7, find GI
asked
Sep 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
167k
views
(x)/(10) + (2)/(y) = 1 \\ (3x)/(5) - (4)/(5y) = (14)/(5) solve by elimination method
asked
Aug 22, 2023
Mathematics
college
1
answer
8
votes
128k
views
Write oné feminine plura noun With a adject write masculine noun pluca with adjectives in Spanish Can you pls tell me what to written
asked
Aug 14, 2023
Spanish
high-school
1
answer
9
votes
189k
views
PLEASE PLEASE PLEASE HELP!!!! NO ONE IS ANSWERING THIS
asked
Dec 3, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
226k
views
Where is the line between moral and immoral drawn?
asked
Nov 25, 2022
English
high-school
1
answer
5
votes
66.0k
views
qwertyuioplkjhgfdsazxcvbnmkijnhjuhnbhgygbvgftrfvcdswqwertyuioplkmnhgfdsazxcvbnm,koiuytrewsxcvghytrdfvh
asked
Nov 12, 2022
Health
college
1
answer
5
votes
114k
views
What is important to consider when composing your own song? A. A song should have a pattern and a theme with accuracy. B. A song should be written for a specific instrument. C. A song must be original,
asked
Jun 1, 2022
Arts
middle-school
2
answers
1
vote
120k
views
Judeo-Christian beliefs came out of the_____.
asked
Mar 1, 2022
History
high-school
1
answer
5
votes
3.4k
views
You want to buy a pet rabbit that costs $49. You already have $18 and you plan to save $9 per week. If w represents the number of weeks until you have enough money to buy the rabbit, what equation
asked
Feb 28, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
69.3k
views
An elevator is being lowered at steadily decreasing speed by a steel cable attached to an electric motor. There is no air resistance, nor is there any friction between the elevator and the walls of the
asked
Jan 12, 2022
Physics
college
2
answers
10
votes
2.9k
views
Which is the better deal? $39.55 for 7 pairs of jeans OR $22.48 for 4 pairs of jeans
asked
Jan 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
49.4k
views
Please help image below I’m struggling
asked
Dec 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
94.5k
views
< Prev Nex How does the fictionalized account of the Silk Road in Passage 2 further develop the historical account in Passage 12
asked
Nov 20, 2021
English
middle-school
1
answer
1
vote
84.7k
views
Work Breakdown Structures typically include one or more intermediate levels. Which of the following statements correctly describe the nature of these intermediate levels? a. They generally represent
asked
Oct 13, 2021
Business
high-school
1
answer
2
votes
171k
views
Logan told a joke to 3 of his friends. Each of his friends told the joke to 3 more friends who each told the joke to 3 friends. This process continued. He made a table showing the number of people who
asked
Aug 21, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
187k
views
Please hellppp please someone help me fast
asked
Aug 19, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
181k
views
If
asked
Aug 19, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
82.6k
views
-1 1/5 + -3/5 in simplest form
asked
Jul 22, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
165k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org