menu
QAmmunity.org
Questions by Nedko Dimitrov
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Nedko Dimitrov
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Nedko Dimitrov
Filter
User Nedko Dimitrov
Recent activity
All questions
All answers
(Architecture) What is the best description of Job Zone Four? 1. a career that requires a medium amount of preparation 2. a career that requires little or no preparation 3. a career that requires extensive
asked
Nov 4, 2023
Arts
high-school
1
answer
3
votes
74.0k
views
Why was world war 1 happening to get 100 points you have to tell in every part why
asked
Oct 22, 2023
History
middle-school
2
answers
5
votes
146k
views
Can anyone help me please i dont understand this
asked
Sep 28, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
21
votes
24.1k
views
the total cost in dollars of a monthly gym membership can be represented by the expression 42x+50 where x is the number of months. what information does the term 42x give the expression
asked
Jan 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
188
views
3) The decision in Brown v. Board of Education addressed the issue of A) segregation. B) voting rights. C) school funding. D) Affirmative Action.
asked
Dec 13, 2022
Social Studies
college
2
answers
15
votes
109k
views
I NEEEEEED ITTTTT What causes the transfer of energy from one object to another? O low albedos O differences in pressure O differences in temperature O high albedos
asked
Dec 1, 2022
Biology
high-school
2
answers
18
votes
206k
views
Find the mean of 11,7,2,8
asked
Jul 5, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
71.0k
views
Express the answer in scientific notation: 5.0 x 10^-7mg + 4 x 10^-8mg
asked
Jun 26, 2022
Physics
high-school
1
answer
5
votes
226k
views
How do you write 17/5 as an mixed number
asked
Jun 5, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
189k
views
Johnny paid $42 for 12 cartons of orange juice. What is the unit rate, in dollars per carton, of orange juice that Johnny paid? $3.50 per carton $3.00 per carton $4.00 per carton $4.50 per carton
asked
Apr 8, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
138k
views
Out of 16 spins, a purple and red spinner landed on purple 9 times and on red 7 times. Based on the experimental probability, how many of the next 64 spins would you expect to land on red? A. 28 B. 29
asked
Dec 2, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
217k
views
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. A force of 25 newtons moves a box a distance of 4 meters in 5 seconds. The work done on the box is Nm, and the power is Nm/s. please
asked
Nov 2, 2021
Physics
middle-school
1
answer
1
vote
71.7k
views
Which paragraph below uses words to paint the most vivid image of a mountain landscape A. The mountains are big and gray and snowy B The mountains are grayish in color and very angular. There is a lot
asked
May 23, 2021
English
middle-school
2
answers
2
votes
113k
views
Which of the following accurately describes a cause for a change in blood flow? •Consistent exercise strengthen the heart so that it doesn't have to work as hard so blood pressure is increased. •The walls
asked
Feb 24, 2021
Biology
middle-school
1
answer
1
vote
215k
views
How does American Samoa differ from the other territories of the United States? The residents of American Samoa are all Hawaiian. The residents of American Samoa are not US citizens. The residents of American
asked
Feb 14, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
0
votes
24.6k
views
What are the factors of the square root of 329
asked
Oct 17, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
220k
views
Jan and tomeka made $58 babysitting Jan made $6 more than 3 times as much money as tomeka made how much money did Jan make
asked
Sep 14, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
104k
views
Fritz Evans is the owner and operator of Be-The-One, a motivational consulting business. At the end of its accounting period, December 31, 2013, Be-The-One has assets of $395,000 and liabilities of $97,
asked
Aug 5, 2020
Business
college
1
answer
2
votes
115k
views
Big Big School has 25,000 students. Each student takes 2 classes a day and each teacher teaches 4 classes. Each class has 10 students and 1 teacher. How many teachers are at Big Big School?
asked
Jan 4, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
5.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org