menu
QAmmunity.org
Answers by Naveen Web Solutions
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Naveen Web Solutions
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Naveen Web Solutions
Filter
User Naveen Web Solutions
Recent activity
All questions
All answers
A 5-kilogram bag of gravel costs $16.43. What is the unit price, rounded to the nearest cent
answered
Dec 21, 2024
Mathematics
middle-school
6
votes
149k
views
How is Dubai resolving the issue of running out of space to sustain its growth?
answered
Nov 18, 2024
Arts
college
1
vote
102k
views
The area of the following rectangle is 50 sq units. Each star has an area of 2 sq units. You are dropping a paper clip.Find the following probabilities. a. P( landing on a star) b. P( not landing on a
answered
Oct 22, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
233k
views
What is one example of limestone made up of the shells of tiny, one-celled marine organisms that settle to the ocean floor?
answered
Oct 7, 2024
Health
high-school
3
votes
87.2k
views
Leader______occurs when someone naturally becomes the leader of a leaderless group. o authority o effectiveness o emergence o popularity
answered
Jul 6, 2024
Social Studies
high-school
6
votes
84.5k
views
What is polythene in chemistry, its properties, the examples of polythene, uses of polythene and how its made
answered
Jun 10, 2024
Chemistry
high-school
5
votes
208k
views
We studied the effect of substrate concentration on reaction rates. What did we vary to measure this effect? A) Enzyme concentration B) Temperature C) Reaction time D) Substrate amount
answered
Jun 9, 2024
Chemistry
high-school
4
votes
77.5k
views
What is the correct coefficient of MgCl2
answered
Oct 19, 2023
Chemistry
high-school
2
votes
76.5k
views
Dont judge me so i have 30 missing assignments in all four subjects. how would I split it up to get everything done
answered
Oct 7, 2023
Mathematics
middle-school
10
votes
29.9k
views
Y is directly related to X, and Y is 81 when X is 27. The constant of variation is .
answered
Sep 14, 2023
Mathematics
middle-school
8
votes
221k
views
Three siblings, George, Anthony and Sylvia, are getting ready for their vaccinations. George is four years older than Anthony. Anthony is three years older than Sylvia. Their combined age is 234 years
answered
Sep 9, 2023
Mathematics
college
3
votes
150k
views
what are the differences between the two predominant forms of democratic governments in Eastern Asia.
answered
Aug 6, 2023
History
college
8
votes
180k
views
What action sparks Gandalf’s dialogue and behavior in paragraphs 7–9? What do Gandalf’s words and actions reveal about his character? Why is it likely that Gandalf will influence the events of the plot?
answered
Jul 19, 2023
English
high-school
5
votes
202k
views
What is the main reason that many cybercriminals specifically target organizations in possession of medical information?.
answered
Jun 11, 2023
Health
high-school
9
votes
118k
views
NEED HELP ASAP!! When is the most important time to use signal words in a cause-and-effect essay? When concluding a paragraph When introducing evidence When explaining evidence When writing a topic sentence
answered
Jan 30, 2023
English
high-school
2
votes
159k
views
Write the slope-intercept form of an equation of the line that passes through the given point and is perpendicular to the graph of the equation. (-8,5) y = -4x +2
answered
Jan 2, 2023
Mathematics
college
3
votes
38.9k
views
This is my last question, Please only answer if you know, Question down below :)
answered
Dec 21, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
45.5k
views
Which of the following is NOT a benefit of improved cardio-respiratory fitness A) Calories are burned and body far decreases. B) Resting blood pressure goes up C) Less risk of an early death D) The heart
answered
Nov 21, 2022
Health
high-school
2
votes
192k
views
Which equation is not a linear function? Question 2 options: A) y = –3x – 7 B) 2x + 4y – 12 = 0 C) 6x + 4y = 8 D) 2x2 – 3y = 9
answered
Nov 14, 2022
Mathematics
college
7
votes
74.9k
views
Ciana wants to buy a shirt that regularly cost 30$.It is on sale for 40$ off. How much is Ciana saving on the shirt?Please help ASAP
answered
Oct 29, 2022
Mathematics
college
2
votes
107k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org