menu
QAmmunity.org
Answers by NRaf
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by NRaf
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by NRaf
Filter
User NRaf
Recent activity
All questions
All answers
Y > 3x -6 _ m:3/1 b: -6 y-intercept: (0,-6) shade below or above? identify three possible solutions to the inequality graphed
answered
Nov 11, 2024
Mathematics
high-school
0
votes
133k
views
When performing ADA as a substantive test, the auditor: a) relies solely on the client's system of internal controls. b) uses ADA to match electronic information that otherwise would have been audited
answered
May 11, 2024
Business
high-school
5
votes
20.1k
views
A marble is randomly selected from a bag that contains 3 green marbles, 6 orange marbles, and 3 red marbles. The marble is replaced, and another marble is randomly selected. What is the probability of
answered
Oct 10, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
233k
views
Solve for x. 2/3x=−3/5 Responses A. x=−9/10 B. x=−3/5 C. x=−2/5 D. x=1/15
answered
Jul 17, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
141k
views
B. mr.wong would now like to now add the number above what would be the sum be
answered
Mar 27, 2023
Mathematics
college
4
votes
26.8k
views
Can someone help me with these two please.
answered
Nov 5, 2022
Physics
high-school
6
votes
101k
views
Which is an example of an installation? a.people sharing their poetry in a coffee shop b.a poem appearing on a banner on a city train c. a collection of poems on a literary website d.writers performing
answered
Oct 25, 2022
English
high-school
5
votes
178k
views
Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? 1 gallon = 1 gallon= 4 quarts 4 quarts 1 quart = 1 quart= 2 pints 2 pints 1
answered
Sep 23, 2022
Mathematics
college
4
votes
188k
views
Quinn correctly answered 72 questions on a test, getting a score of 80%. How many questions were on the test?
answered
Aug 12, 2022
Mathematics
college
2
votes
3.1k
views
Help me ASAP!! Which answer is the best estimate of the correlation coefficient for the variables in the scatter plot? A. -0.95 B. -0.5 C. 0.5 D. 0.95
answered
Jun 13, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
84.0k
views
What is the author's purpose of writing the article? "Processed foods: What's ok and what to avoid"
answered
May 8, 2022
English
college
3
votes
74.5k
views
In the (blank) nationalist uprisings swept across China, India, and Turkey This movement was a strong response to Western (blank) For all three countries, the rise of nationalism resulted in (blank)
answered
May 2, 2022
History
college
2
votes
28.6k
views
Explain how world war 1 comes to an end.
answered
May 1, 2022
History
college
1
vote
216k
views
What cell feature is responsible for powering the cell?
answered
Apr 6, 2022
Biology
high-school
3
votes
102k
views
How do the terms gender roles, gender typing, gender schema, and gender identity relate and differ from one another
answered
Mar 29, 2022
Social Studies
college
1
vote
124k
views
A client is admitted to the emergency department in diabetic ketoacidosis (DKA) with a blood glucose level of 485 mg/dL. The client is prescribed an initial dose of 25 units insulin IV. Which type of insulin
answered
Dec 18, 2021
Biology
high-school
5
votes
10.6k
views
Calculate the simple interest. $500 at 6.1% for 4 years The simple interest is $
answered
Nov 3, 2021
Mathematics
college
1
vote
70.4k
views
In the excerpt you read from chapter 1 of The Narrative of the Life of Frederick Douglass, what was the author's purpose? Question 11 options: a) To honor his Aunt Hester's courage in disobeying her slave
answered
Oct 30, 2021
English
college
7
votes
84.6k
views
What do green plants capture from the sun? a. oxygen b. light energy c. carbon dioxide d. heat
answered
Oct 13, 2021
Chemistry
college
7
votes
167k
views
You and your friend went shopping. You bought 2 hats and 3 pairs of gloves for $28.25. Your friend bought 1 hat and 1 pair of gloves for $12.25. How much did one hat cost? How much did one pair of gloves
answered
Oct 6, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
97.2k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org