menu
QAmmunity.org
Answers by Mister Magoo
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Mister Magoo
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Mister Magoo
Filter
User Mister Magoo
Recent activity
All questions
All answers
What was the main difference between the two Mamluk dynasties? a) The geographical expansion of their empires. b) Differences in religious beliefs and practices. c) Variances in military strategies and
answered
Dec 23, 2024
History
high-school
3
votes
93.5k
views
Can you please answer the question o in this image ?
answered
Oct 3, 2024
Mathematics
high-school
1
vote
2.4k
views
If it is 10:00 PM on July 3rd at 30° west, what date and time is it at 15° east? A) July 3rd, 10:00 PM B) July 4th, 10:00 AM C) July 4th, 8:00 AM D) July 3rd, 8:00 PM
answered
Aug 20, 2024
Geography
high-school
7
votes
222k
views
Which of the following is an organic growth factor? A) glucose B) NH₄H₂PO₄ C) peptone D) vitamin B1 E) H₂O
answered
Aug 18, 2024
Biology
high-school
1
vote
146k
views
Jamal is renting a party room for his birthday party. He has to pay $4 per person (n) that comes, and there is also a $50 one-time fee for the room. Which equation correctly shows the total cost of the
answered
Jun 25, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
222k
views
How did the Native Americans feel about the land they were forced to leave?
answered
May 31, 2024
History
high-school
2
votes
216k
views
How do I solve this correctly?
answered
May 12, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
99.0k
views
7. What are two of the four costs typically included in cost of attendance? (2 points)
answered
May 6, 2024
Advanced Placement (AP)
college
6
votes
84.5k
views
when the temperature is down and there are little storms and normal PH most of the fish do ok, but the Staghorn corn decreases, so it must not be able to survive in cold waters.
answered
Mar 18, 2024
Computers and Technology
high-school
3
votes
92.9k
views
I need answer quick look at the picture
answered
Nov 3, 2023
Mathematics
middle-school
2
votes
108k
views
A customer pays $96 for six pillows if each pillow cost the same amount what is the cost per pillow in dollars
answered
Sep 12, 2023
Mathematics
college
11
votes
213k
views
Why do writers use connotation? Give an example of denotation and its connotation.
answered
Jul 27, 2023
English
high-school
6
votes
202k
views
Camden is buying a hat priced at $17.99. The sales tax is 7.5%. What is the total cost with tax of the hat?
answered
May 26, 2023
Mathematics
middle-school
9
votes
144k
views
Define Draft an action that we are required to perform a call for military service to record or enroll formally an obligation that we meet of our own free will
answered
Feb 11, 2023
History
college
3
votes
163k
views
Which should i pick?
answered
Oct 18, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
233k
views
An interaction between organisms sharing a limited resource where both organisms are harmed. competition predator-prey commensalism mutualism
answered
Sep 26, 2022
Biology
college
11
votes
50.1k
views
Identify and give a brief description of organisation's mission that addresses discrimination and human rights violation. (3x2=6)
answered
Sep 21, 2022
English
college
0
votes
94.5k
views
Why has the lock and key model not been totally superseded by the induced-fit model?
answered
Aug 1, 2022
Biology
high-school
6
votes
185k
views
At one percent of population growth rate,when will the population of a place be doubled? plz ✨
answered
Jul 20, 2022
Health
high-school
3
votes
131k
views
PLZ HELP I’m failing
answered
Jul 14, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
42.8k
views
Page:
1
2
3
4
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org