menu
QAmmunity.org
Questions by MikeyWard
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by MikeyWard
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by MikeyWard
Filter
User MikeyWard
Recent activity
All questions
All answers
What defined a musician's work as rockabilly pop?
asked
Dec 10, 2024
Arts
high-school
1
answer
1
vote
62.2k
views
Talking on a cell phone in front of others shows poor manners. True False
asked
Sep 2, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
72.4k
views
A nurse asks a newly hired CNA to remove a client's indwelling cath. Which of the following actions should the nurse take to ensure the CNA is qualified to perform the task? A. Show the CNA how to remove
asked
Jun 23, 2024
Medicine
college
1
answer
5
votes
135k
views
On which artifacts is the earliest evidence of Egyptian hieroglyphic writing found? Oon coins Oon statues O on pottery Oon papyrus
asked
Jun 15, 2024
History
college
1
answer
3
votes
8.7k
views
Reflect on what you learned about early civilizations. Write two paragraphs (150-250 words) explaining the benefits of studying history.
asked
Feb 8, 2024
History
high-school
1
answer
0
votes
209k
views
What is negative 3/4 times ( -12 ) =
asked
Feb 6, 2024
History
high-school
2
answers
5
votes
71.3k
views
Change the adjective pairs to adverbial pairs. Include accent marks where needed. 16. rápido y diligente 17. único y especial 18. triste y desafortunado 19. lento y cuidadoso 20. diligente y honesto
asked
Dec 15, 2023
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
234k
views
According to Erikson's theory, a sense of inferiority is particularly likely to develop during the __________ stage of development.
asked
Nov 8, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
21
votes
170k
views
Solve this problem: √-9k=√16-k k=
asked
Mar 10, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
188k
views
How do I say, "I like to play video games and watch tv" in Spanish?
asked
Feb 17, 2023
Spanish
high-school
2
answers
15
votes
58.5k
views
Both of them pls I beg u
asked
Nov 1, 2022
History
college
1
answer
2
votes
47.4k
views
Jill and Dana made 3 gallons of lemonade. How many cups did they sell?
asked
Aug 18, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
228k
views
I need help on this quickly
asked
Aug 18, 2022
English
high-school
2
answers
9
votes
152k
views
Identify specific structure in a single celled organism. State how that structure is involved in the survival of the organism
asked
Oct 23, 2021
Biology
high-school
1
answer
1
vote
201k
views
The release of what type of offender is frequently offered as a way to reduce the prison population?
asked
Jul 26, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
8.9k
views
Tradition is just peer pressure from dead ppl
asked
Jul 5, 2021
English
high-school
1
answer
4
votes
44.5k
views
The corner grocery store sells apples for $1.19 per pound. Which store sells apples at a lower unit price than the corner store A: $2.50 for 2 pounds B: $3.48 for 3 pounds C: $4.80 for 4 pounds D: 7.32
asked
Jun 17, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
54.0k
views
Help me please I’m taking a test:( Round steak costs $6.95 per pound. Sara wants to buy 9.5 pounds of round steak which she estimates will cost $54. Which statement about Sara's estimate is true? O Sarah
asked
Mar 4, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
124k
views
Margie I bought 5 shirts on sale for $40 what is the unit cost
asked
Feb 27, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
145k
views
A rectangular open box, 25 ft by 10 ft in plan and 12 ft deep weighs 40 tons. Sufficient amount of stones is placed in the box and then it is placed in a large tank containing 12 ft of water so that it
asked
Jul 17, 2020
Engineering
college
1
answer
2
votes
105k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org