menu
QAmmunity.org
Answers by Michael SM
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Michael SM
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Answers by Michael SM
All answers
User Michael SM
Recent activity
All questions
All answers
HELP ME PLEASEEE Andrew buys 8 pounds of apples for $12.00. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound. True or False: The unit price is $1.45 per pound.
answered
Nov 23, 2024
Mathematics
college
2
votes
186k
views
In computing taxable income and E&P, different depreciation methods are often used. What happens when the taxpayer sells such assets? A) Gain or loss is recognized for both taxable income and E&P purposes
answered
Nov 23, 2024
Business
high-school
5
votes
134k
views
How many extreme points are there?
answered
Jul 9, 2024
Mathematics
college
6
votes
27.2k
views
How many differnt flags with 3 stripes are possible, using the colours red (R), blue (B) and yellow (Y)? Each colour can be used obly once in each flag.
answered
Oct 12, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
66.9k
views
If a pharmacist calls your medical office and speaks with the physician, who verifies an electronic prescription on a patient’s new prescription, and what administrative task should the medical assistant
answered
Sep 19, 2023
Health
college
1
vote
3.1k
views
Help me plss hurryy!
answered
Jun 14, 2023
Mathematics
middle-school
7
votes
117k
views
??????????????????????????????
answered
May 2, 2023
Mathematics
college
8
votes
149k
views
Painting is my favorite hobby. This sentence has an example of a(n) ______ in it. Preposition Participle Gerund Infinitive
answered
Mar 5, 2023
English
college
5
votes
930
views
H2SO4 is a strong acid, but HSO4- is a weak acid Account for the difference in strength of these two related species
answered
Jan 1, 2023
Chemistry
college
6
votes
109k
views
You saved $140 on your new laptop because you bought it online. If this was a 20% savings from the original price, Find the original cost of the laptop.
answered
Nov 27, 2022
Mathematics
college
4
votes
76.1k
views
When solving 4x-3=5 the property used in the first step is the____ property of equality
answered
Oct 14, 2022
Mathematics
college
3
votes
77.0k
views
9a + 18c. What is the value of the expression when a = −5 and c = −1?
answered
Jul 14, 2022
Mathematics
college
4
votes
68.0k
views
What is the length of 5cm
answered
Jul 8, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
161k
views
Mari left a tip of $14.00 for a meal that cost $69.00. Approximately, what percent of the tip did she leave?
answered
Jul 8, 2022
Mathematics
college
2
votes
32.0k
views
Con 12 libros de diferentes autores cuanto selecciones de 7 libros se pueden hacer si a)un libro determinado se incluye siempre b) in libro determinado nunca se incluye
answered
Jan 19, 2022
Spanish
college
3
votes
64.8k
views
Help please by tomorrow
answered
Nov 10, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
98.2k
views
How would the population of this type of plant be affected if the bee population decreased dramatically
answered
Jul 29, 2021
Biology
middle-school
0
votes
22.2k
views
Which form of the word BEST fills in the blank in the sentence below? I am getting ready for the race at school. We will start ________ at 10:00. A.run. B.ran. C.runs. D.running.
answered
Jun 5, 2021
English
high-school
2
votes
155k
views
Oneg Shabbat was the name of the chronicle of life in the ghetto. ture or false
answered
May 12, 2021
History
middle-school
6
votes
90.1k
views
I dont know how to say hello in french
answered
Apr 23, 2021
Computers and Technology
high-school
4
votes
59.1k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org