menu
QAmmunity.org
Questions by Michael Glavassevich
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Michael Glavassevich
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Michael Glavassevich
Filter
User Michael Glavassevich
Recent activity
All questions
All answers
Evaluate the following: ( - 4) ^(3)
asked
Oct 25, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
226k
views
ccording to the moment magnitude scale (Mw), a magnitude 8 earthquake would be 1,000 times greater than a magnitude ________ earthquake.
asked
Jun 11, 2023
Geography
high-school
1
answer
23
votes
64.6k
views
My mom's friend bought cookbooks and travel books at a book sale. She spent $107 and bought 31 books. The cookbooks cost $2 apiece and the travel books cost $5 apiece. How many of each type of book did
asked
May 25, 2023
Mathematics
college
2
answers
13
votes
110k
views
Chandler opened a savings account and deposited $400.00 as principal. The account earns 14% nterest, compounded quarterly. What is the balance after 7 years? nt n Use the formula A = P 1 + where A is the
asked
May 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
96.4k
views
What is 1/4 of 12????????
asked
Oct 12, 2022
Mathematics
college
2
answers
1
vote
40.5k
views
Question 1 with 1 blank Ignacio y yo 1 of 1 (encontrar / recordar) nuestra infancia con nostalgia. Question 2 with 1 blank Javier 1 of 1 (entender / dormir) las reglas (rules) del fútbol. Question 3 with
asked
Aug 28, 2022
Spanish
college
1
answer
4
votes
184k
views
Please find an equivalent expression to 2(n+1)-3
asked
Jul 22, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
19
votes
42.7k
views
Which of the following tasks would be a prep cook's main responsibility? O A. garnishing dinner plates to be served to customers OB. cooking steaks for diners OC. washing and cutting lettuce for salads
asked
May 8, 2022
Business
high-school
2
answers
9
votes
211k
views
An angle measures 3.8° more than the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?
asked
Mar 4, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
24
votes
166k
views
Variable Labels: Examine the following variable names for formatting errors. If it is not usable, correct it. If there are no errors, write good. 10. studentName 11. Student Address 12.110 Room 13. parentContact
asked
Jan 2, 2022
Computers and Technology
college
1
answer
1
vote
34.8k
views
Using the tools and knowledge of science to solve a problem or build new technology is called...
asked
Dec 5, 2021
Chemistry
college
1
answer
4
votes
74.1k
views
In a real-world environment, changing granularity requirements might dictate changes in primary key selection, and those changes might ultimately require the use of ____________________ keys.
asked
Oct 1, 2021
Computers and Technology
high-school
1
answer
3
votes
189k
views
The human body requires a minimum of 100 mg per day of calcium true or false
asked
Sep 25, 2021
Health
college
2
answers
5
votes
97.6k
views
Because Joshua and Dong Soo became close friends, a reader can infer that A) neither noticed the cultural differences between them. B) both accepted and appreciated their cultural differences. C) Joshua
asked
Aug 25, 2021
English
middle-school
1
answer
1
vote
208k
views
Which describe unit rates? Check all that apply. 1. Nadia pays $30 for 2 baseball tickets. 2. A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour. 3. The cost of 3 hot chocolates is $2. 4.
asked
Apr 28, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
172k
views
In 1998, Mary Meagher set the women's world swimming record for the 100-m butterfly. She swam the distance in 57.93 seconds. On average, how long did she take to swim 10 m?
asked
Apr 18, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
38.2k
views
What is the main idea of this text? The world today is filled with advertisements. We see them on TV, in the newspaper, on the Internet, and in our surroundings. The advertising industry affects the way
asked
Apr 5, 2021
English
high-school
2
answers
3
votes
148k
views
Is the following number rational or irrational? 2.238359881…….
asked
Feb 26, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
120k
views
Alexa pays 7/20 of a dollar for each minute she uses her pay-as-you-go phone for a call, and 2/5 of a dollar for each minute of data she uses. This month, she used a total of 85 minutes and the bill was
asked
Sep 23, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
43.2k
views
Due to a respiratory bacterial infection, Amanda had to take a large spectrum antibiotic for a period of 7 days. At the end of the regimen, her respiratory problem was gone; however, she informed her doctor
asked
Apr 17, 2020
Health
high-school
1
answer
2
votes
157k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org