menu
QAmmunity.org
Answers by Michael Garner
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Michael Garner
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Michael Garner
Filter
User Michael Garner
Recent activity
All questions
All answers
In “Hills Like White Elephants,” the impending journey to Madrid represents _____. Jig’s desire to avoid making a decision the inevitable breakdown of the relationship choices that are impossible to reverse
answered
Mar 22, 2022
English
high-school
4
votes
51.0k
views
6th Grade Math: A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?
answered
Mar 10, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
107k
views
Natalie paid $20.7 for 3 small pizzas and a salad which was $3. Write an equation to represent the situation, then solve the equation to find the cost of one pizza. Show your work
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
25.5k
views
kegan makes a deposit into her savings account at the beginning of the year.the account earns 3% simple interest each year.she has
answered
Mar 1, 2022
Mathematics
college
3
votes
138k
views
X + y = 400 10x + 5y = 2750
answered
Feb 10, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
82.2k
views
It costs $25 per day to rent a surfboard and $15 to rent a wetsuit. Write an expression for the cost of renting the surfboard for y days.
answered
Feb 2, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
72.1k
views
Rewrite y = x2 +6x+ 10 in graphing (vertex) form by completing the square. State the VERTEX.
answered
Jan 24, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
59.3k
views
-7 - 2 .......................................................... ..
answered
Dec 25, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
180k
views
7 LaShawn earned $60.00 for working 8 hours this weekend. What is the total amount of money LaShawn would earn for working 34 hours at the same rate of pay?
answered
Oct 20, 2021
Mathematics
college
6
votes
221k
views
The sum of a number and three is no more than eight or is more than 12. How am I to write this?
answered
Oct 11, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
64.9k
views
A corporation issues 50 "packages" of securities for $154 per package. Each package consists of three shares of $5 par common stock and one share of $50 par preferred stock. If the market values of $40
answered
Oct 3, 2021
Business
college
2
votes
233k
views
The number of fish in a lake decreased by 25% between last year and this year. Last year there were 60 fish in the lake. What is the population this year? (Consider using a tape diagram)
answered
Sep 29, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
132k
views
Which LEAST describes a topic sentence? A. A topic sentence is a specific detail about the subject of a paragraph. B. A topic sentence can express an opinion. C. A topic sentence states the central idea
answered
Aug 6, 2021
English
college
6
votes
29.8k
views
Unemployment can force the economy into an expansion. True False
answered
Jul 27, 2021
Business
high-school
7
votes
194k
views
Why do you think George Washington had the Declaration of Independence read to his troops in New York on July 9, 1776?
answered
Jun 20, 2021
History
college
6
votes
120k
views
The bakery sells each cake for $120. Last year, the bakery sold 98 cakes. How much money did the bakery earn selling cakes?
answered
May 6, 2021
Mathematics
college
5
votes
115k
views
{{{{{PLEASE HELP ASAP}}}} Question:Write and evaluate the expression. Then, select the correct answer. one more than a number cubed evaluate when w = 5 1. w3+1; when w = 5, the value is 16 2. w3+1; when
answered
Apr 28, 2021
Mathematics
college
6
votes
128k
views
What is the velocity of a 15.0 kg mass if its kinetic energy is 3.50 x 103 J? a. 467 m/s b. 0.0926 m/s c. 21.6 m/s d. 2.17 x 105 m/s
answered
Apr 21, 2021
Physics
college
2
votes
9.8k
views
What is measure of angle R? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth. ° P Q R is a right triangle. Q is a right angle. P Q is equal to five centimeters,
answered
Nov 1, 2020
Mathematics
high-school
5
votes
124k
views
What is great about gastby?
answered
Aug 19, 2020
English
middle-school
1
vote
42.5k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org