menu
QAmmunity.org
Recent activity by Michael Garner
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Michael Garner
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Michael Garner
Filter
User Michael Garner
Recent activity
All questions
All answers
In your opinion, why is math so hard :(
asked
Dec 27, 2023
English
college
1
answer
5.5k
views
Pretend you are asked to draw a rectangle on the coordinate plane shown above. Three of its vertices are (1, -5), (1, -2), and (6, -5). Which of the following is the coordinate of the fourth vertex?
answered
Nov 9, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
96.5k
views
In geometry, what might be the consequences of an unjustified or inaccurate conclusion?
asked
Oct 1, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
123k
views
Rewrite the following rectangular equation in polar form assuming a is a real constant.x2 + y2 = 11a=
answered
May 16, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
73.8k
views
I really need help to graph the function then state if its exponential growth or decay.
answered
May 14, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
18.6k
views
How does this excerpt develop the central idea that Elizabeth Van Lew helped expand the role of women in society? Choose two answers. It states how Van Lew acted as an important leader and manager at a
answered
Mar 19, 2023
English
high-school
2
answers
86.9k
views
HELP ME PLEASE INNEED HELP
asked
Mar 18, 2023
Mathematics
college
2
answers
177k
views
What is a vertical section through the body, dividing it into anterior and posterior regions called?.
answered
Feb 9, 2023
Biology
high-school
1
answer
139k
views
Which point is located on the y axis iready
asked
Jan 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
113k
views
50 POINTS What were some effects of the American Revolution in North Carolina? Check all that apply. Supplies of goods ran low due to shipping issues. An oversupply of goods led to a steep drop in prices.
answered
Jan 2, 2023
History
middle-school
2
answers
191k
views
Carbohydrates are a unit to measure what?
answered
Nov 24, 2022
Biology
college
1
answer
213k
views
We are in school 10 months out of the year. What percent of the year are we in school?
asked
Nov 6, 2022
Mathematics
college
2
answers
82.1k
views
Which layer over time due to chemical and physical weathering leads to the other layers?
answered
Sep 26, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
125k
views
Write each as a percent. Use proportions. 7/25 2/3 3/8
answered
Aug 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
77.3k
views
Pearl Harbor Speech, December 8, 1941 To the Congress of the United States Yesterday, Dec. 7, 1941 - a date which will live in infamy - the United States of America was suddenly and deliberately attacked
answered
Aug 10, 2022
English
middle-school
1
answer
27.9k
views
If there were 175 students in 5 buses, how many were in 1 bus?
asked
Aug 4, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
165k
views
How do i solve n pls help
answered
Jul 15, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
230k
views
In “Hills Like White Elephants,” the impending journey to Madrid represents _____. Jig’s desire to avoid making a decision the inevitable breakdown of the relationship choices that are impossible to reverse
answered
Mar 22, 2022
English
high-school
2
answers
51.0k
views
6th Grade Math: A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?
answered
Mar 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
107k
views
Natalie paid $20.7 for 3 small pizzas and a salad which was $3. Write an equation to represent the situation, then solve the equation to find the cost of one pizza. Show your work
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
25.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org