menu
QAmmunity.org
Answers by MicMit
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by MicMit
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by MicMit
Filter
User MicMit
Recent activity
All questions
All answers
Why was Florence such an ideal city for artistic expression
answered
Mar 20, 2022
Arts
college
1
vote
87.6k
views
20 points, help. I have this due in like 20 minutes.
answered
Mar 15, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
51.5k
views
What did the Middle and Southern colonies have in common. A) They profited from religious and political freedom B) Both we’re founded to practice religious freedom C) We’re developed mainly for small family
answered
Mar 9, 2022
History
college
6
votes
169k
views
Communication involves the interrelationship of the elements of communication. This suggest that__________ ○communication is irreversible ○communication is adaptive ○communication is a process ○communication
answered
Feb 13, 2022
English
college
5
votes
115k
views
Expresión algebraica el cuadrado del cubo de la suma de dos números
answered
Jan 26, 2022
Mathematics
college
3
votes
186k
views
Please help me with this question after I have help with my questions i will be giving away 50 points to 4 people to keep on the look out on my page xxx
answered
Dec 26, 2021
Chemistry
high-school
1
vote
93.2k
views
Which of the following identifies the motivation for much of the foreign direct investment by non-U.S. firms? a. The desire to disperse production activities to optimal locationsb. The need to suppress
answered
Nov 21, 2021
Business
college
3
votes
151k
views
What are the factors that can lead to one or both types of diabetes? Check all that apply inherited genes balanced diet obesity viruses in the environment exercise
answered
Nov 14, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
67.7k
views
find the coordinates of the vertices of the image when abc is dilated by a factor of 2. the vertices for the preimage are a(2,2), b(2,8), and c(8,2).
answered
Oct 23, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
216k
views
Grammar- preterite stem-changing verbs La muchacha ___ al muchacho inteligente. (preferir)
answered
Oct 7, 2021
Spanish
college
2
votes
43.6k
views
The spinner below shows 5 equally sized slices. Tammy spun the dial 25 times and got the following results. Fill in the table below. Round your answers to the nearest thousandths.
answered
Sep 15, 2021
Mathematics
college
3
votes
181k
views
Find the square root of 144. A. 72 B. –12 C. 12 D. 1 over 12
answered
Jul 17, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
40.2k
views
What is the slope of a line that is perpendicular to the line to the line represented by the equation y=1/3x+4
answered
May 6, 2021
Mathematics
college
5
votes
120k
views
1) What is the slope of the line shown on the graph? A) 5/4 B) 4/5 C) −5/4 D) −4/5 2)Find the slope of the line represented by the table of values. A) 1/2 B) 2 C) −1/2 D) −2
answered
Mar 17, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
47.3k
views
An 8-pound pack of ground beef sells for $15.04. What is the cost per pound of the ground beef
answered
Feb 22, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
73.3k
views
What would be the daughter product of the beta decay of lead-212 and what would be the daughter product of the alpha decay of polonium-216?
answered
Feb 12, 2021
Physics
high-school
4
votes
48.4k
views
Which event occurs after erosion of Earth's surface? Surface material breaks down into smaller pieces. Very dense particles settle faster than low-density particles. Large particles are carried away to
answered
Dec 31, 2020
Social Studies
high-school
3
votes
140k
views
I have a problem and i need help/story When i was a kid my skin was very light, i was light skinned and i loved it! i just like the way it looks on me. over the years i have gotten darker, people started
answered
Dec 18, 2020
English
college
5
votes
230k
views
What is the purpose of competition?
answered
Oct 24, 2020
History
middle-school
2
votes
99.7k
views
Clark Manufacturing manufactures a product with a standard direct labor cost of twohours at $12.00 per hour. During July, 2,000 units were produced using 4,200 hours at$12.20 per hour. The labor efficiency
answered
Oct 16, 2020
Business
college
4
votes
192k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org