73.3k views
3 votes
An 8-pound pack of ground beef sells for $15.04. What is the cost per pound of the ground beef

2 Answers

3 votes

Answer:

$1.88 per Lb

Explanation:

15.04 / 8 = 1.88

User Strikeskids
by
6.0k points
6 votes

Answer:

$1.88

Explanation:

$15.04/8 pounds = $1.88

User MicMit
by
6.2k points