menu
QAmmunity.org
Questions by Mgig
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Mgig
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Mgig
Filter
User Mgig
Recent activity
All questions
All answers
I need help with these two fraction questions :(
asked
Nov 18, 2023
Mathematics
middle-school
1
answer
6
votes
216k
views
What is the lateral surface area of the prism in square inches?
asked
Oct 27, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
16
votes
75.6k
views
X + y = -5x - y = 9 Solve by elimination
asked
Apr 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
75.9k
views
What are the classification of Profession?
asked
Mar 10, 2023
History
high-school
1
answer
25
votes
94.1k
views
In contrast, an exercise that involves the use of more than one major muscle group at a time is called a ________exercise. A) Isolation B) Concentric C) Eccentric D) Compound
asked
Jan 5, 2023
Health
college
1
answer
4
votes
86.5k
views
What feeling most often characterizes tragedies? O Hopelessness Grief Fear Depression
asked
Dec 2, 2022
Arts
high-school
2
answers
3
votes
202k
views
A frosting is made of cream cheese and powdered sugar in the ratio 3:2. If you use 120g of cream cheese, how much powdered sugar should you use? Plz help
asked
Nov 9, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
48.6k
views
3. If you work at a retail pharmacy, your employer will probably require A. an associate degree . B a master's degree. C a high school diploma or GED . D a bachelor degree.
asked
Jul 3, 2022
Medicine
college
1
answer
20
votes
119k
views
Write the equation of the line that passes through the given point and is perpendicular to the given line please explain if you can, but if you dont want to its okay
asked
Jun 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
197k
views
How good of you(supply appropriate end punctuation and state the reason for it)
asked
Mar 6, 2022
English
college
2
answers
0
votes
232k
views
Write a unit rate for the situation. $12.50 for 5 ounces $\$$ per ounce
asked
Feb 21, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
146k
views
Enter the adjective or adjectives in each sentence. The enter the noun that the adjective/s describe. . Emily Dickenson, the famous American poet, lived in Amherst, Massachusetts. (PLEASE HELP)
asked
Feb 14, 2022
English
high-school
1
answer
1
vote
107k
views
Which statements correctly describe the properties of air? Check all that apply. Air has mass but no weight. Air pressure is created by the weight of the atmosphere pushing on Earth's surface. Pressure
asked
Dec 11, 2021
Geography
middle-school
2
answers
3
votes
88.7k
views
Temperatures in the Gobi Desert reach −30°F in the winter and 85°F in the summer. Find the range (Difference) of the temperatures. (10 points) PLEASE EXPLAIN IN WORDS HOW YOU GOT THE ANSWER
asked
Aug 4, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
24.1k
views
HElP pLz I'm JuSt StUcK oN tHiS qUeStIoN lOl
asked
Jun 22, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
152k
views
The difference of two numbers is 5. If the sum of four times the first number and the second number is 50, find the numbers. Put in an ordered pair.
asked
Jun 5, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
135k
views
What type of transformation is shown?
asked
May 19, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
60.0k
views
Can violence ever be justified?
asked
Mar 3, 2021
English
middle-school
2
answers
2
votes
111k
views
Photosynthesis makes (__________) and (____________) for an ecosystem.
asked
Feb 3, 2021
Chemistry
college
1
answer
0
votes
86.5k
views
You put $500 in an account that earns 4% annual interest. The interest earned each year is added to the principal to create a new principal. Find the total amount in your account after each year for 3
asked
Jun 11, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
145k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org