menu
QAmmunity.org
Questions by Mehgan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Mehgan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Mehgan
Filter
User Mehgan
Recent activity
All questions
All answers
Find the volume of the specified cone. Use 3.14 for , and round your answer to the nearest whole numbe Diameter = 3 cm, Height = 7 cm a 44 cu, cm b. 66 cu, cm c. 99 cu, cm d 16 cu, cm
asked
Oct 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
11
votes
121k
views
Find the area of the given triangle. The area of the triangle is __ un^2.
asked
Aug 28, 2023
Mathematics
college
1
answer
25
votes
220k
views
Which statement is true about the cost of a frozen dessert?
asked
Jul 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
117k
views
Please help me solve this I’ll give brainless
asked
Jun 14, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
144k
views
5. Is the fraction equivalent to a terminating decimal or a decimal that does not terminate? Explain how you know.
asked
Jun 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
40.7k
views
Can someone help me with these 3 questions? I need them asap (Test) Screenshots are below! I will give 15 pts!
asked
Apr 17, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
85.6k
views
a garden and a bench cost $450 combined. the cost of the garden table is two tines the cost of the bench. what is the cost of the bench
asked
Apr 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
23
votes
210k
views
Answer The question in the picture *MATH* DUE NOW PLEASE HELP ME ,I WILL BRAINELIST
asked
Dec 2, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
80.3k
views
Colleen Matthews had just turned 22 when her hard work finally started to pay off. Six months earlier Colleen graduated from a state university with a master’s degree in accounting. Colleen graduated with
asked
Dec 1, 2022
Business
college
1
answer
4
votes
115k
views
Your answer is incorrect. It costs $3.68 for a pack of 16 pencils. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the nearest cent?
asked
Aug 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
186k
views
Pollution problems and effects
asked
Jul 23, 2022
Social Studies
college
1
answer
20
votes
116k
views
Please please helpjejejnebwbww
asked
Jun 23, 2022
Physics
high-school
1
answer
5
votes
220k
views
An incidence that is caused by sleep and also occurs during sleep is known as a __________. A. hypnic j3rk (the 3 is supposed to be an E) B. parasomnia C. sleep disorder D. hypersomnia Please select the
asked
Feb 14, 2022
Social Studies
college
2
answers
0
votes
34.7k
views
A D note has a frequency of 587.33 Hz. Calculate its wavelength in meters.The speed of sound is 343 m/s
asked
Nov 26, 2021
Physics
middle-school
2
answers
3
votes
98.4k
views
Solve for x. 12 = x + 3 Enter your answer in the box. x= PLEASE HELP
asked
Oct 9, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
105k
views
What is the equation of the line that passes through the point (2,-4) and has a slope of -2
asked
Sep 21, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
94.8k
views
Which statement best describes life for the Israelites under Roman rule? Roman rule led to another diaspora. Israelites adopted Roman culture to fit in. Judaism was outlawed under Roman rule. The Romans
asked
Aug 19, 2021
History
middle-school
2
answers
1
vote
166k
views
The value of g is greater at the poles than at the equator why
asked
Aug 5, 2021
Physics
high-school
2
answers
3
votes
183k
views
Can sameone help me please
asked
Jul 27, 2021
Mathematics
college
2
answers
5
votes
119k
views
Which of the following quotes best supports to part A
asked
Mar 25, 2021
English
high-school
1
answer
4
votes
51.7k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org