menu
QAmmunity.org
Answers by Matti Lyra
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Matti Lyra
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Matti Lyra
Filter
User Matti Lyra
Recent activity
All questions
All answers
Write the answer in past tense
answered
Nov 22, 2024
French
college
1
vote
60.9k
views
Who were the Tokugawa? Group of answer choices feudal lords who united Japan and established a dynasty the imperial dynasty that united Japan by reducing the power of local lords samurai warriors who served
answered
Sep 24, 2024
History
college
5
votes
214k
views
Mary uses cup of almonds to make 6 cups of trail mix. Using this same proportion, how many cups of almonds would Mary need to make 12 cups of trail mix?
answered
Jun 21, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
62.0k
views
What does the 10 amendment say?.
answered
Apr 17, 2023
Law
college
3
votes
202k
views
A rectangular prism is 10 inches tall, 7 inches wide, and 3 inches long . What is the volume of the prism
answered
Apr 7, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
85.2k
views
Solve the equation 2h3 - 11 = 43 h =
answered
Feb 25, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
66.9k
views
What historical evidence does Washington show that he is an effective leader
answered
Feb 20, 2023
History
high-school
11
votes
150k
views
Please help this is due tommorrow and I'm bad with fractions!!
answered
Jan 28, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
171k
views
Help me please! due in 25 mins!!
answered
Dec 10, 2022
Mathematics
middle-school
1
vote
130k
views
Did I do the SER verbs correctly in these sentences? Look at the screenshot below!
answered
Nov 26, 2022
Spanish
high-school
10
votes
43.7k
views
A cat standing near a pond looking at the fish in water. Which of the following statement is correct? Оа b It depends upon the clarity of the pond water. The fish appears to the cat at the right depth
answered
Sep 15, 2022
Biology
high-school
7
votes
80.9k
views
What is the answer???
answered
Jul 22, 2022
Mathematics
college
11
votes
103k
views
Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40. What is the unit price per ounce?
answered
Apr 29, 2022
Mathematics
college
2
votes
103k
views
PLEASE HELP ME THIS IS URGENT REPOST
answered
Apr 15, 2022
English
college
5
votes
197k
views
Can you help solve for x in these three problems?
answered
Mar 9, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
22.8k
views
If you went to see a movie that was considered a psychological drama, would you expect to see a lot of action scenes and car chases? Why or why not?
answered
Feb 22, 2022
English
high-school
3
votes
175k
views
An aqueous solution contains 32.7% KCl (weight/weight %). How many grams of water (H20) are contained in 100 g of this solution?
answered
Jan 18, 2022
Chemistry
high-school
4
votes
104k
views
find the solution to #12 - You work at a carnival for 7.5 hours. You earn $71.25. Determine the hourly rate, r, for the time you worked
answered
Dec 2, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
27.1k
views
In tree rings, like those shown, each "ring" of growth represents what? A. Two years of growth B. One season of growth C. One year of growth D.One month of growth
answered
Sep 18, 2021
Biology
high-school
3
votes
93.1k
views
For the Jewish people, religious life affected Family and...
answered
Sep 15, 2021
Social Studies
college
3
votes
84.0k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org