menu
QAmmunity.org
Answers by Marchy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Marchy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Marchy
Filter
User Marchy
Recent activity
All questions
All answers
A team of food scientists wants to develop a formula diet for newborns that is a nutritionally complete food that replaces human milk. To support normal infant development, the formula must have ________
answered
Dec 6, 2021
Health
high-school
0
votes
183k
views
The sum of the angle measures of the polygon is 540°. Write and solve an equation to find the value of 2. 5x – 8° 4x° 96° 44° 5x + 2°
answered
Nov 21, 2021
Mathematics
college
1
vote
139k
views
HELP PLEASEEEEEE !!!!!!
answered
Nov 21, 2021
Mathematics
college
4
votes
206k
views
Since Sally loves bright colors, she decided to paint her room a brilliant orange. What is Since Sally loves bright colors,?
answered
Nov 19, 2021
English
middle-school
6
votes
55.4k
views
Solve the inequality 5- 1/2 x > 30
answered
Oct 13, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
17.1k
views
2) According to the passage, which statement does NOT accurately describe the differences between bonobos and chimpanzees? A) Bonobos share more genes with humans than chimpanzees do. B) Bonobos are in
answered
Aug 14, 2021
English
high-school
4
votes
111k
views
A 50 kg pitcher throws a baseball with a mass of 0.15 kg, if the ball is thrown with a positive velocity of 35 m/s, and there is no net force on the system, what is the velocity of the pitcher?
answered
Aug 2, 2021
Physics
college
1
vote
83.7k
views
Help me please this is due tommorow
answered
Jul 22, 2021
Mathematics
college
3
votes
142k
views
Lucy uses 1/5 of a cup of vinegar in her salad dressing recipe. How much vinegar would Lucy use to make 5 recipes? Write your answer as a fraction or as a whole or mixed number. PLS ANSWER I USED THE LAST
answered
Jun 12, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
227k
views
Find m A. 46 B. 23 C. 69 D. 167
answered
Jun 9, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
52.2k
views
The year-end 2018 balance sheet of Brandex Inc. listed common stock and other paid-in capital at $1,400,000 and retained earnings at $3,700,000. The next year, retained earnings were listed at $4,000,000.
answered
Apr 1, 2021
Business
college
2
votes
142k
views
It never occurred -me to ask him for proof of identity..what is the correct preposition or adverb A.for B.to C.on D.with
answered
Mar 29, 2021
English
college
4
votes
225k
views
Sherita, age 37, wants to pay no more than $750 a year in life insurance. If the annual life insurance premium rate (per $1000 of face value) is $3.96, what is the largest 15-year term policy she can buy
answered
Mar 14, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
134k
views
An object attached to a spring is pulled across a horizontal frictionless surface. If the force constant (spring constant) of the spring is 45 N/m and the spring is stretched by 0.88 m when the object
answered
Feb 25, 2021
Physics
college
6
votes
37.7k
views
Professeur Deschamps: Bonjour Adele. Comment ça va? Adele: Bonjour monsieur, ça va bien merci, et __________?
answered
Oct 19, 2020
French
middle-school
6
votes
28.3k
views
Based on the concept of the "Impossible Trinity" or the inability to achieve simultaneously the goals of exchange rate stability, full financial integration, and monetary independence. If a country chooses
answered
Aug 27, 2020
Business
high-school
3
votes
232k
views
what can you infer about how cell division in a normal cell compares to cell division in cancerous cells?
answered
Aug 9, 2020
Biology
middle-school
1
vote
116k
views
What is 46 more than the product of 16 and 35???Please answer it faster
answered
Aug 7, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
135k
views
Richie and Phoebe are saving money to buy a new tv. They need at least $510 to purchase the new TV. Phoebe weeds yards and Richie walks dogs to earn money. Phoebe charges $12 each time she weeds a yard
answered
Jul 8, 2020
Mathematics
college
6
votes
87.8k
views
It costs a clothing company $463.45 to make 169 T-shirts. What is the unit price for 1 T-shirt? Enter your answer as a decimal rounded to the nearest hundredth, like this: 42.53
answered
Apr 23, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
176k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org