menu
QAmmunity.org
Answers by Maneesh
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Maneesh
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Maneesh
Filter
User Maneesh
Recent activity
All questions
All answers
What is meant by the term minerals?
answered
Nov 23, 2024
Geography
high-school
3
votes
64.3k
views
According to lecture, in the 80s and 90s, the IMF and World Bank were forcing developing nations to pay up to 60-70 percent of their federal budget towards paying back loans from developed nations. This
answered
Oct 30, 2024
Social Studies
high-school
4
votes
51.6k
views
How many degrees are in a full circle?
answered
Oct 19, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
134k
views
is, He roamed from chamber to chamber with hurried, unequal, and object-less step. a compound or complex sentace?
answered
Oct 18, 2024
English
high-school
3
votes
77.9k
views
Personal Growth Scale (Ryff, 1995) is comparable to which psychological concept? A. Maslow's Hierarchy of Needs B. Erikson's Stages of Psychosocial Development C. Bandura's Social Cognitive Theory D. Skinner's
answered
Aug 27, 2024
Social Studies
high-school
4
votes
97.0k
views
What is the most accurate definition of business ethics? a. The application of ethical behavior by a business or in a business environment b. The application of morality in observation c. The use of Ethical
answered
Aug 14, 2024
Business
college
3
votes
125k
views
What do AP endonuclease and exonuclease cut out?
answered
Jun 22, 2024
Biology
high-school
0
votes
144k
views
Briyana has $150, and she needs to save at least $560 for a spring break trip. if she can save $45 per week, how long will it take her to save enough money? let w = weeks saving money. write an inequality
answered
Jun 13, 2024
Business
high-school
0
votes
88.3k
views
When are tax free retirement accounts taxed? a. on the way in, contributions are non-deductible. b. never on the way out by adding withdrawals to your taxable income. c. along the way, just like ordinary
answered
May 18, 2024
Business
high-school
3
votes
82.1k
views
Solve 2(5x + 6) < x – 15 + 9x.
answered
Apr 24, 2024
Mathematics
high-school
7
votes
204k
views
EasyRentals maintains the following data: VENDOR (Vendor code (unique for each vendor), name, street number, street name, city, region, postcode). PRODUCT (SKU (unique for each product), name of the product,
answered
Jan 22, 2024
Business
college
3
votes
144k
views
To include and render a Sass file named "styles.scss," which of the following would you add to the of your file? a) { 'styles.scss' } b) { script_tag } c) { 'styles.scss' } d) { asset_url }
answered
Jan 8, 2024
Computers and Technology
high-school
3
votes
184k
views
Find the vertical asymptotes, if any, of the graph of the rational function.
answered
Dec 6, 2023
Mathematics
college
1
vote
217k
views
9. High biodiversity is a sign of a healthy ecosystem. There should be a sufficient number of producers, consumers, and decomposers to have a balance in the ecosystem. O True O False
answered
Aug 26, 2023
Chemistry
high-school
6
votes
113k
views
Who would recall an unsafe toy that presents a choking hazard to young children?.
answered
Jul 9, 2023
Health
high-school
4
votes
72.1k
views
Based on the table, how much more money would a person with an bachelor's degree earn than a person with a high school diploma over a 30 year career? A. 22.950 B. 80.100 C. 154.500 D 688.500
answered
Mar 19, 2023
Mathematics
middle-school
11
votes
69.3k
views
What is true about a point and shoot camera? They always have lenses u can take on and off They are often smaller than SLR cameras They are used by professionals more often that SLR cameras All of the
answered
Nov 28, 2022
Engineering
high-school
3
votes
108k
views
Multicellular organisms have a greater level of ------------- than unicellular organisms do -------.
answered
Nov 13, 2022
Geography
college
4
votes
235k
views
Mr. Emery bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza for the order?
answered
Aug 13, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
7.3k
views
Whats sounds can dogs hear that we cant ?
answered
Aug 9, 2022
Biology
high-school
8
votes
183k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org