menu
QAmmunity.org
Answers by Malte Clasen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Malte Clasen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Malte Clasen
Filter
User Malte Clasen
Recent activity
All questions
All answers
With an annual rate of inflation of 4.5% over the next years,the approximate cost C of goods or services during any year in the decade is given by c(t) = p(1.045)t, 0 ≤ t ≤ 10 Where t is the time (in years)
answered
Sep 22, 2021
Mathematics
college
2
votes
203k
views
Pls help need to pass lesson
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
college
4
votes
178k
views
A high school class consists of 5 seniors, 10 juniors, 13 sophomores, and 4 freshmen. Exactly 4 of the juniors are male, and exactly 5 of the sophomores are female. If two students are randomly selected
answered
Aug 21, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
154k
views
HHHHHEEEEELLLLLPPPPP. MMMMMEEEEE
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
142k
views
A lifeguard in Florida was fired for leaving his assigned zone because he opted to help a drowning man even though his supervisor had ordered him not to leave his zone and to call 911 for help instead.
answered
Jul 15, 2021
History
high-school
3
votes
213k
views
Una lancha que viaja a 10 m/s pasa por debajo de un puente 3 segundos después que ha pasado un bote que viaja a 7 m/s, ¿después de cuántos metros la lancha alcanzará al bote?
answered
May 28, 2021
Mathematics
college
0
votes
74.1k
views
Which product has 4 zeros after the digit 3?
answered
Jan 20, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
60.0k
views
There are 48 rows of seats in the high school auditorium. There are 26 seats in each row. All of the seats are filled with students from the 4th grade levels. Each homeroom has 24 students. How many homerooms
answered
Jun 3, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
126k
views
A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
answered
Apr 27, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
174k
views
What is 3.79 multiply two times
answered
Jan 20, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
46.9k
views
Graph x=6. (What are the coordinates?)
answered
Nov 22, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
205k
views
Elimination 3x + 4y = 2 4x - 4y = 12
answered
Jan 20, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
112k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.6m
answers
Search QAmmunity.org