174k views
0 votes
A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?

2 Answers

1 vote

Answer:

$2.04

Explanation:

36.72/6

So that would make the answer $2.04

User Teknix
by
4.8k points
5 votes

Answer:

$2.04

Explanation:

Note that: 1 yard = 3 feet.

First, change the amount of yard (6) to feet:

6 x 3 = 18

6 yard = 18 feet.

Note: 18 feet = $36.72

Find the cost per foot (1 feet). Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Divide 18 from both sides.

(18 ft)/18 = ($36.72)/18

1 ft = 36.72/18

1 ft = 2.04/1

1 ft = $2.04

~

User Malte Clasen
by
5.8k points