menu
QAmmunity.org
Answers by Maersu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Maersu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Maersu
Filter
User Maersu
Recent activity
All questions
All answers
It's due by 12 am. please help as soon as possible
answered
Nov 27, 2023
Mathematics
college
3
votes
45.0k
views
1. Graph & give the domain, range, & zeros of y=f(x) = 3x - 6
answered
Nov 25, 2023
Mathematics
college
1
vote
219k
views
Select the correct answer. What is the solution of 5/2x-7=3/4x+14? А.x=-6 В.x=6 C.x=8 D. r= 12
answered
Oct 17, 2023
Mathematics
college
2
votes
194k
views
What does ! mean in a math problem?
answered
Aug 22, 2023
Mathematics
middle-school
8
votes
83.2k
views
Two parallel lines are cut by a transversal as shown below. Suppose m4=124°.
answered
Apr 24, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
21.7k
views
Dante watched a video for 3/8 minutes. He watched another video for 1/8 minutes. For how long did he watch videos in all? Write your answer as a fraction in simplest form.
answered
Mar 7, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
164k
views
A pyramid has a square base with sides of length s. The height of the pyramid is equal to 1/2 of the length of a side on the base. Which formula represents the volume of the pyramid? A. V = 1/12 s ^3 B.
answered
Jan 27, 2023
Mathematics
college
2
votes
87.2k
views
I NEED HELP PLEASE! ITS DUE TOMORROW!! THANKS! James and Katie play a board game online which uses two dice to move around the board. Katie doesn’t have two dice, so uses a 12-sided spinner instead. The
answered
Dec 2, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
131k
views
Which of these can spread a pathogen? Washing hands repeatedly Bite of an infected animal A sedentary lifestyle Eating oily food
answered
Aug 27, 2022
Arts
high-school
2
votes
99.7k
views
The jacket at the department store originally cost $199. It was selling so well that the store decided to increase the price by 25 percent. What was the new cost of the jacket?
answered
Jul 11, 2022
Mathematics
college
1
vote
147k
views
Does anyone have a good anime background for me to use? These below are what I have right now
answered
Jul 5, 2022
Arts
high-school
2
votes
200k
views
Of the four religions, which one did not exist in Arabia before Muhammad? Group of answer choices Paganism Islam Christianity Judaism
answered
Mar 14, 2022
History
high-school
5
votes
179k
views
Mr.Nussbaum Crispus Attucks 1. What is DEFINITELY known about Crispus Attucks? A. He was a runaway slave B. He was of African and Native descent C. His exact birthdate D. His mother was a slave 2. Why
answered
Mar 5, 2022
History
high-school
4
votes
169k
views
An 8-pack of granola bars costs $6.96. What is the unit price? per bar
answered
Mar 2, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
101k
views
Liquid water turns into gaseous water vapor in a process called
answered
Feb 28, 2022
Geography
high-school
5
votes
85.9k
views
What is the quotient and the remainder of 212 divided bye 8
answered
Feb 15, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
83.3k
views
If a student scored in the upper quartile, they received a treat from Mrs. Jones. What is lowest score they can earn and receive a treat?
answered
Feb 9, 2022
Mathematics
college
5
votes
229k
views
Solve: x/15 - 12 = 8
answered
Jan 17, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
10.2k
views
Translate: that apple este manzana aquel manzana esta manzana esa manzana
answered
Oct 22, 2021
Spanish
middle-school
2
votes
87.5k
views
6. Think of a new use for one of the man-made fabrics that has been invented in the past 25 years. How will this new use change fashion?
answered
Oct 20, 2021
Arts
middle-school
1
vote
2.7k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org