menu
QAmmunity.org
Answers by Macker
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Macker
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Macker
Filter
User Macker
Recent activity
All questions
All answers
King's department store is contemplating the purchase of a new machine at a cost of 22,802. The machine will provide3,500 per year in cash flow for nine years. King's has a cost of capital of 10 percent.
answered
Dec 15, 2024
Business
high-school
4
votes
14.9k
views
Regarding the crystal merchant's decision to allow Santiago to sell tea at the crystal shop, the narrator says, "Sometimes, there's just no way to hold back the river. " This line relates most clearly
answered
Nov 22, 2024
English
high-school
3
votes
108k
views
Which right did free blacks in the South have in the decade before the Civil War? Question 1 options: a) the right to marry b) the right to strike a white person in self-defense c) the right to carry a
answered
May 15, 2024
History
college
3
votes
172k
views
According to the IRS, a company may NOT do which of the following in regards to funds in a qualified retirement plan? A. Transfer the funds to a new custodian. B. Invest the funds in mutual funds. C. Transfer
answered
Mar 12, 2024
Business
high-school
1
vote
95.8k
views
"What is the message the author communicates through key events in the story, ‘The Boy in the Striped Pajamas’? Complete the following chart with details and a thoughtful analysis of how the events in
answered
Mar 2, 2024
English
high-school
4
votes
35.8k
views
A division of a company has over [200] employees,[48%] of which are male. the company is going to randomly select [10] of these employees to attend a conference. let [z=] the number of male employees chosen.
answered
Feb 2, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
82.0k
views
What is the correct electron configuration for an element with 5 electrons in the third energy level? A) 1s²2s²2p⁶3s²3p⁵ B) 1s²2s²2p⁶3s¹3p³3d¹ C) 1s²2s²2p⁶3s²3p⁵ D) 1s²2s²2p⁶3s²3p³
answered
Jan 8, 2024
Chemistry
high-school
2
votes
90.2k
views
PLEASE HELP!! (A and B) question in picture!
answered
Dec 19, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
203k
views
Janelle plans to paint her bedroom, which is the shape of a rectangular prism. Its length is 10 feet, its width is 12 feet, and the ceilings are 9 feet tall. She does not need to paint the floor or ceiling.
answered
Oct 22, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
99.9k
views
in two or more sentences, describe the transformation(s) that take place on the parent function f(x) = 3^x to obtain the graph f(x) = 3^x-1 - 2
answered
Oct 10, 2023
Mathematics
college
6
votes
187k
views
Problem: (-4(1)/(12))-(1)/(3)-(3(5)/(12)) + 2(2)/(3) + (-(7)/(12)) Please solve this by today cause this problem that i have is due today PLSS
answered
Oct 7, 2023
Mathematics
middle-school
4
votes
131k
views
I need your help with a question
answered
Jul 9, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
140k
views
You are a physician assistant working in a rural area of the country under the supervision of a medical doctor. The doctor is out of town for the weekend and cannot be reached by phone. You receive a call
answered
Jan 23, 2023
Health
college
6
votes
120k
views
Which ordered pair is the solution to this system of equations? 2x - y = 10 x+y=2 A) (4,-2) B) (4,2) C) (2,-4) D) (-4,2)
answered
Dec 18, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
36.3k
views
Why is time the best thing you can give
answered
Sep 22, 2022
English
college
1
vote
67.0k
views
Diary of a wimpy kid : rodrick rules falling action ANYONE KNOW??
answered
Aug 17, 2022
English
high-school
2
votes
111k
views
Madura is 25 years younger than her father. Nadira's mother is two years younger than her father. Together Nadira, her mother and father have a combined age of 78. Work out their ages.
answered
Jul 28, 2022
Mathematics
college
7
votes
7.4k
views
Giselle pays $2.70 for 10 pounds of apples at the farmer's market. Torrey pays $4.05 for 15 pounds of apples at the farmer's market. What is the unit cost for apples at the farmer's market?
answered
Jun 25, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
10.1k
views
Need help with my Spanish homework please answer
answered
Apr 29, 2022
Spanish
high-school
6
votes
97.1k
views
.history 7th grade pre ap
answered
Apr 10, 2022
History
high-school
10
votes
18.6k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org