menu
Qammunity.org
Answers by Lucasjackson
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Lucasjackson
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Lucasjackson
Filter
User Lucasjackson
Recent activity
All questions
All answers
so i was reading this autobiography and it about this kid who had very young parent (16 and 18) , and her father left her at the age of the 3 and her mother never took care of her, so her other family
answered
Apr 5, 2022
Social Studies
middle-school
0
votes
111k
views
1.- Que distancia recorrió una carga de 2,5x10-6 coul, generando así un campo eléctrico de 55new/coul.
answered
Apr 3, 2022
Physics
college
5
votes
110k
views
The measure of angle STV is 160. The measure of angle STW is 105. The measure of angle WTV is x. Find the value of x
answered
Mar 23, 2022
Mathematics
college
5
votes
100k
views
Help me please i put more for the questions
answered
Jan 24, 2022
Biology
middle-school
1
vote
212k
views
A soft drink is sold in a 3.0 L container. How many milliliters are in the container?
answered
Jan 1, 2022
Chemistry
high-school
3
votes
13.0k
views
The body of a presentation is the best time to use a hook to get the audience interested in the subject. support the main objectives with specific details. leave the audience with a memorable impression.
answered
Nov 13, 2021
English
middle-school
6
votes
74.7k
views
What were the four series of laws that King George created in response to the Boston Tea Party?
answered
Oct 17, 2021
Social Studies
middle-school
5
votes
182k
views
A focused differentiation strategy requires offering unique features that fulfill the demands of a narrow market. All of the following firms are examples except: a. Maserati b. Old Rip Van Winkle Distillery
answered
Jul 10, 2021
Business
high-school
4
votes
113k
views
Find the unit rate. $4.80 for 6 cans The unit rate is $ per can.
answered
Jul 10, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
232k
views
A scientific explanation for how scientists use evidence to explain common ancestry and biological evolution
answered
Mar 22, 2021
Biology
high-school
1
vote
181k
views
Suppose that gasoline prices increase dramatically this month. Lola commutes 100 miles to work each weekday. Over the next few months, Lola drives less on the weekends to try to save money. Within the
answered
Dec 16, 2020
Business
high-school
6
votes
113k
views
Which of the following did the United States produce more of during World War II than Germany, Japan, and Italy combined
answered
Jun 20, 2020
History
middle-school
5
votes
30.5k
views
10 In many eukaryotic cells, DNA stored in the nucleus is transcribed into messenger RNA. The mRNA is then transported into the cytoplasm where ribosomes assist in their translation into proteins. Finally,
answered
Apr 29, 2020
Biology
middle-school
3
votes
13.4k
views
If there are 15 chickens each chicken lays 24 eggs a month how many eggs do Maggie’s chicken lay in a month in all
answered
Mar 24, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
63.0k
views
Match the terms to their correct definitions. 1. resume the knowledge, experience, and abilities brought to a job or task 2. skill set a brief account of professional or work experience and qualifications,
answered
Dec 11, 2019
Business
high-school
7
votes
218k
views
How does sound travel
answered
Oct 28, 2019
Chemistry
college
3
votes
31.3k
views
What are three different occupations that use geographic skills and knowledge
answered
Sep 20, 2019
Geography
middle-school
4
votes
217k
views
Which statements about the hyperbola are true? Check all that apply
answered
Sep 7, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
79.6k
views
Help me please thank you
answered
Jul 9, 2019
History
middle-school
4
votes
33.2k
views
Is 25 a perfect cube? explain.
answered
Dec 21, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
68.2k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org