menu
QAmmunity.org
Answers by Loicmathieu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Loicmathieu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Loicmathieu
Filter
User Loicmathieu
Recent activity
All questions
All answers
ratio of length to breadth of a rectangular park is 5:3. the cost fencing is 2400 at rs.6 per m. find the park's length
answered
Dec 10, 2024
Mathematics
high-school
0
votes
90.3k
views
WHY IS THE UNDERSTANDING OF PRICE ELASTICITY OF DEMAND IMPORTANT TO THE GOVERNMENT AND THE PRODUCER?
answered
Dec 1, 2024
Law
college
4
votes
88.4k
views
Find the limit as x approaches 0 of (x)/(1-cos(x))²:
answered
Nov 23, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
201k
views
A buffer contains equal amounts of a weak acid and its conjugate base and has a pH of 5.20. Which is a reasonable value of buffer pH after the addition of a small amount of acid? -6.30 -5.10 -4.10 -5.30
answered
Aug 26, 2024
Chemistry
high-school
3
votes
148k
views
A customer has ordered a product online and they still have not received it after the expected delivery date. The customer is irritated and their attitude could trigger defensive emotions. Even though
answered
Jul 19, 2024
Business
college
5
votes
205k
views
Which substances can cross the mitochondrial membrane without the aid of carnitine or the CPT system? 1) Fatty acids 2) Glucose 3) Amino acids 4) Nucleotides
answered
Jun 24, 2024
Biology
high-school
1
vote
225k
views
In Discrete Structures, we learn about One to One Onto Functions. In 2 - 3 complete paragraphs (4 to 5 sentences each), include in your summary: What are One to One Onto Functions? Define and explain the
answered
May 20, 2024
Computers and Technology
high-school
1
vote
121k
views
Jocelyn was shopping at a farmer's market. She observed the prices of cucumbers at several stands. Which set of prices shows a proportional relationship in the pricing of cucumbers? A) 5 cucumbers for
answered
May 6, 2024
Mathematics
high-school
7
votes
179k
views
I need help with this!
answered
Mar 27, 2024
English
high-school
5
votes
34.2k
views
On January 1, 2019, Neal Corporation acquired equipment at a cost of $840,000. Neal adopted the sum-of-the-years'-digits method of depreciation for this equipment and had been recording depreciation over
answered
Mar 15, 2024
Business
high-school
1
vote
185k
views
What term describes a severe, whole-body allergic reaction? O mucus membrane reaction O transparent reaction epinephrine reaction anaphylactic reaction
answered
Feb 15, 2024
Health
high-school
0
votes
53.3k
views
An element has the masses and relative abundances shown below. What is its average atomic mass? (Round your answer to give two digits past the decimal) And please tell me how to find the answer.
answered
Jan 3, 2024
Chemistry
high-school
5
votes
44.5k
views
Point B (-1,4) is rotated 270 degrees what quadrant is the iage (B) in?
answered
Dec 3, 2023
Mathematics
college
2
votes
12.4k
views
$12.00 for 48 cans Find the unit rate.
answered
Aug 4, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
31.4k
views
Question below What matrix is the result of m*H? Enter your answer by filling in the boxes. Enter any fractions as simplified fractions.
answered
Jul 24, 2023
Mathematics
high-school
10
votes
234k
views
The perimeter of the rectangle is 26inches and the length is 8 inches what is the width?
answered
Jun 11, 2023
Mathematics
college
4
votes
118k
views
Which set of values show skip counting by 3? 1, 4, 7, 10, 13 2, 5, 8, 11, 14 3, 6, 9, 12, 15 4, 7, 10, 13, 16
answered
Jan 14, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
164k
views
What is the model of communication is best for you?
answered
Dec 30, 2022
English
college
2
votes
24.2k
views
color the map showing the growing division within the United States. Use the red for the Confederate states that Seceded the Union and blur for the ones taht stayed in the Union. ( Normal map with AK and
answered
Dec 25, 2022
History
high-school
12
votes
64.2k
views
Q2. Why can the distinction between fixed costs and variable costs be made in the short run? Classify the following as fixed or variable costs: advertising expenditures, fuel, interest on company-issued
answered
Oct 19, 2022
Business
college
1
vote
101k
views
Page:
1
2
3
4
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org