menu
QAmmunity.org
Answers by Little King
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Little King
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Little King
Filter
User Little King
Recent activity
All questions
All answers
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
answered
Oct 10, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
91.2k
views
A worker must drive her car as part of her job. She receives money from her company to pay for the gas she uses. The table shows a proportional relationship between "y", the amount of money that the worker
answered
Aug 28, 2023
Mathematics
middle-school
7
votes
39.0k
views
How many atoms of hydrogen are in 0.25 moles of carbon tetrahydride? ***Use scientific notation***
answered
Jul 6, 2023
Chemistry
high-school
4
votes
97.7k
views
Which is not equivalent to the product 1 2/3 and 3 3/5
answered
Mar 22, 2023
Mathematics
college
3
votes
84.0k
views
Red algae are important to biomedical/microbiological laboratories due to the algal production of:
answered
Nov 20, 2022
Biology
high-school
5
votes
4.2k
views
Which substance iS a binary acid? hydrochloric acid phosphoric acid nitrous acid sulfuric acid
answered
Nov 16, 2022
Chemistry
high-school
1
vote
173k
views
Based on the cell theory, which of the following is true? O All cells are too small to be seen. O All living things are made of cells. OSmall organisms have more cells than large organisms. Large organisms
answered
Oct 17, 2022
Biology
high-school
5
votes
194k
views
Given the function f(x)=7x+3 , evaluate and simplify the expressions below. See special instructions on how to enter your answers.
answered
Sep 18, 2022
Mathematics
college
2
votes
58.2k
views
The LCD for adding the fractions 1/5 + 1/10 is 10. True False
answered
Sep 18, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
110k
views
Marbury v. Madison, How does it relate to the Constitution?
answered
Aug 8, 2022
History
high-school
1
vote
203k
views
Given that 8 x − 3 y = 36 Find x when y = 3 Give your answer as an improper fraction in its simplest form.
answered
Apr 26, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
220k
views
A recipe for baba ghanoush cause for twice as much olive oil as lemon juice Which expression represents the amount of olive oil needed for 4 tablespoons of lemon juice choose ALL that apply A). 4•4 B).
answered
Apr 14, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
200k
views
What responsibilities do adults have in a family?
answered
Apr 4, 2022
Health
high-school
0
votes
117k
views
You have three sticks, one red, one green, and one blue. 1. The red one is three times as long as the blue 2. The green one is 7 inches longer than the blue. 3. The blue and green together are the same
answered
Nov 20, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
160k
views
Which chemical equation is balanced.
answered
Nov 17, 2021
Chemistry
high-school
6
votes
36.0k
views
Plz help me with these answers
answered
Oct 11, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
120k
views
Chelsea is sitting 8 feet from the foot of a tree. From where she is sitting, the angle of elevation of her line of sight to the top of the tree is 36º. If her line of sight starts 1.5 feet above ground,
answered
Sep 21, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
90.0k
views
If inventory is being valued at cost and the price level is steadily rising, which of the three costing methods (FIFO, LIFO, weighted-average) will yield the lowest annual income tax expense?
answered
Jul 25, 2021
Business
college
3
votes
94.7k
views
Help...................
answered
Jun 28, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
175k
views
The area of a traingle is 10 sq in and the height is 5 in find the base
answered
Mar 5, 2021
Mathematics
college
4
votes
98.3k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org