menu
QAmmunity.org
Recent activity by Liat
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Liat
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Liat
Filter
User Liat
Recent activity
All questions
All answers
Which picture shows a distance of 1/3 from Point A to Point B?
asked
Oct 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
128k
views
Shana bought sodas and popcorn for the movies. Sodas cost $3 each and popcorn costs $4 per bag. Shana bought 7 things from the concession, all either sodas or bags of popcorn. Shana spent a total of $26.
asked
Sep 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
165k
views
Shane's age is 8 years more than three times Edward's age. Their combined age is 56 years. How old is Shane?
answered
May 24, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
114k
views
An ecosystem is an open system in terms of energy, and an open system in terms of matter
answered
May 23, 2023
Biology
college
1
answer
105k
views
How do locks in the grat lakes and the St.laurencs seaway affect transportation in the midwest
asked
May 4, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
137k
views
What do you notice is contant in the table
answered
Apr 27, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
156k
views
You pick a card at random. Without putting the first card back, you pick a second card atrandom.567What is the probability of picking a 7 and then picking a 5?Write your answer as a fraction or whole number,
asked
Apr 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
20.6k
views
The cost for a pack of 16 pounds is $3.68 find the unit price in dollars per pen if necessary round your answer to the nearest cent
answered
Mar 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
102k
views
Angle 4 and Angle _____ are vertical angles.
answered
Mar 7, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
91.3k
views
Emmy and 4 of her friends ate dinner at their favorite restaurant. They divided the total cost of dinner evenly among the 5 of them, and each person paid $13.75. Write and solve an equation you can use
asked
Jan 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
80.4k
views
Kelly is measuring an object with a metric ruler. To minimize parallax, she should…
answered
Nov 4, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
73.5k
views
12 out of 150 students at Cypress High School are going to travel during spring break. What percent of the students are going to travel during spring break? __________________%
answered
Oct 28, 2022
Mathematics
college
1
answer
231k
views
Alcohol is a depressant drug that slows the nervous system and brain function. If these body systems slow down too much, which of the following can happen? A. None apply B. Create a hangover C. The impulse
asked
Oct 17, 2022
Health
college
2
answers
75.4k
views
Z Why do you think one should work for the humanity?
asked
Sep 26, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
149k
views
Define a taxon.Give some examples of taxa at different hierarchical levels
answered
Sep 11, 2022
Biology
high-school
1
answer
43.9k
views
Can someone please help me with math.
asked
Aug 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
61.9k
views
You can combine -2n + -2 to get -4n True or False?
answered
Aug 19, 2022
Mathematics
college
2
answers
155k
views
The black line is the graph of y=x. Which of these equations could represent the blue line? A. y=2x B.y= -x C. y = 1/2x D. 0.001x
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
192k
views
Nicky wants to surround a 25 in. by 16 in. painting with a frame that is w inches wide. Which quadratic function represents the combined area A of the picture and the frame? A. A(w) = 4w2 + 32w + 400 B.
asked
Jul 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
11.4k
views
Factorise fully 9x^2-9
asked
Jun 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
117k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org