menu
QAmmunity.org
Answers by Leonard Ehrenfried
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Leonard Ehrenfried
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Leonard Ehrenfried
Filter
User Leonard Ehrenfried
Recent activity
All questions
All answers
Which word best completes this conversation? Ernesto: Necesito fortalecer los músculos de mis piernas. Samuel: Te recomiendo que practiques ____________. Es divertido y es un deporte de equipo. A. tenis
answered
Nov 18, 2023
Spanish
high-school
10
votes
162k
views
What TWO numbers are a distance of 1.5 units from 3 on this number line? -1.5 0.5 1.5 2.5 4.5 5
answered
Nov 15, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
18.0k
views
Solve for the rational exponent equation. Use factoring where necessary. If there is more than one answer, enter a comma separated list. x^3/4 = 8
answered
Oct 26, 2023
Mathematics
college
5
votes
158k
views
She was surprised at how _______made her feel
answered
Feb 16, 2023
English
college
6
votes
77.7k
views
Please help! thank you guys!!! :)
answered
Dec 14, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
182k
views
Identify the effect on the graph of replacing f(x) by f(x - h)
answered
Nov 2, 2022
Mathematics
college
2
votes
117k
views
Where to document Urine Analysis results, apart from Progress Notes?
answered
Sep 18, 2022
Health
college
5
votes
106k
views
Excerpt from Mrs. Wilson's Cook Book Mary A. Wilson BAKED BABY LIMA BEANS These tiny limas are most delicious when baked like the ordinary navy bean. Wash one-half pound of beans well and then look over
answered
Aug 21, 2022
English
high-school
5
votes
119k
views
Prompt: Choose one of the following two readings for your focus. The Crucible, Act 1, Part 1 “Dr. Heidegger’s Experiment,” Part 1 To connect the text to a personal experience, you can ask yourself questions
answered
May 13, 2022
English
high-school
5
votes
179k
views
A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?
answered
Apr 14, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
104k
views
Any french speaker please help me
answered
Apr 4, 2022
French
high-school
4
votes
36.1k
views
A box contains 1212 square feet of tiles and costs $40.21. What is the approximate price per square foot?
answered
Mar 21, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
217k
views
Pls help question on the photo 50 points
answered
Mar 5, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
16.3k
views
Mr Smith opens a saving account with $200 and plans to put $50 per month in the account. Which expression represents this situation after x of months?
answered
Feb 10, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
13.5k
views
The new hybrid car can get 51.5 km/gal. It has a top speed of 40000.00 cm/min and is 4m long. How fast can the car go in m/hr?
answered
Nov 11, 2021
Chemistry
college
1
vote
7.7k
views
"A horse! A horse! my kingdom for a horse!" why is this verse of Shakespeare an example of iambic pentameter?
answered
Nov 6, 2021
English
middle-school
4
votes
90.0k
views
How, does the proverbial Russian definition of a hero, "He who hangs on for one minute more," apply to flawed heroes like Indiana Jones, Iron Man, and Batman? Include examples from the reading to support
answered
Oct 24, 2021
English
high-school
1
vote
19.5k
views
Organisms that are responsible for returning matter back into the environment are the
answered
Oct 10, 2021
Biology
high-school
3
votes
110k
views
Match each statement with the correct item. part of the North Korea- China border Soviet Union Yalu River United States China Inchon Pusan
answered
Oct 3, 2021
History
high-school
3
votes
204k
views
14. Calculate A bird weighing 15 g eats 10 times its weight in food in a week. How much food does the bird eat in a day?
answered
Oct 3, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
47.7k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org