menu
QAmmunity.org
Answers by Latze
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Latze
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Latze
Filter
User Latze
Recent activity
All questions
All answers
The area of a rectangle is 18a²b8. If thelength is 4ab8, what is the width?
answered
Dec 1, 2023
Mathematics
college
1
vote
99.9k
views
Multiply: (x+3)(x2+2x+4) Simplify and write your answer in Standard Form..
answered
Nov 24, 2023
Mathematics
college
3
votes
112k
views
find the length x of the side of the larger triangle shown in the figure at the left. assume that the two triangles are similar, and use the fact that the corresponding sides of similar triangles are proportional.
answered
Oct 9, 2023
Mathematics
college
9
votes
109k
views
How does the presence of the moon influence ocean tides on earth? The moon’s gravity pulls on Earth’s water, creating a tidal bulge. The moon’s rotation pulls on Earth’s water, creating tides as it spins.
answered
Jun 9, 2023
Geography
high-school
10
votes
107k
views
The question has been posted below:
answered
Apr 5, 2023
Mathematics
college
3
votes
143k
views
Which pronoun correctly completes the sentence? Select the word from the drop-down menu. When people see all the tricks my dog can do, Choose... can't believe how smart she is. A.He B.I C.They D.We
answered
Feb 14, 2023
English
high-school
2
votes
133k
views
The perimeter of a rectangular section of a roof is 96 yards. The length is 18 yards. What equation could you use to find the width w of this section of the roof?
answered
Dec 23, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
104k
views
People get energy from the food they eat. This energy is measured in calories. When you exercise, you use up or burn calories. The picture at the right shows about how many calories a 125-pound person
answered
Dec 11, 2022
Mathematics
college
8
votes
16.1k
views
Select the correct text in the passage. Which part of this excerpt from Jhumpa Lahiri's "Once in a Lifetime" indicates Hema's mother's Bengali heritage? I asked how long you would be staying with us—a
answered
Dec 9, 2022
English
college
4
votes
37.5k
views
I'm trying to write a memoir that's based off of times in my life when I was insecure, but I'm stuck on this question I've asked myself for a while: So, thalassophobia is the fear of the deep depths of
answered
Nov 13, 2022
English
middle-school
9
votes
46.4k
views
Convert 35 km/h to m/s
answered
Aug 23, 2022
Physics
high-school
8
votes
76.3k
views
Equations from tables Plzz help
answered
Apr 20, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
119k
views
of $3.00 per unit. The variable cost to manufacture is $2.00 per unit. The monthly fixed costs are $8000. Its current sales are 29,000 units per month. If the company wants to increase its operating income
answered
Mar 13, 2022
Business
college
1
vote
104k
views
Mischa wrote the quadratic equation 0=-x2+4x-7 in standard form. If a = -1, what is the value of c in her equation?
answered
Dec 27, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
187k
views
7th grade math help me plzzzz
answered
Dec 8, 2021
Mathematics
college
2
votes
123k
views
Examine these points on line u and line v. Line u: (9,-8), (5,4) Line v: (4,2), (7.-7) How many points of intersection are there between line u and line v? zero one two infinitely many
answered
Dec 8, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
112k
views
I don't understand by when it's saying the cost of the amount of lemonade cups and advertising
answered
Oct 30, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
166k
views
Subtract 7x-9from 2x^2-11
answered
Oct 20, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
175k
views
Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.71. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
answered
Aug 23, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
47.4k
views
What is one thing they do NOT do during La purisima festival
answered
May 19, 2021
Spanish
middle-school
5
votes
189k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org