menu
QAmmunity.org
Recent activity by Larsivi
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Larsivi
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Larsivi
Filter
User Larsivi
Recent activity
All questions
All answers
Why is appropriate body language important?
asked
Oct 20, 2024
English
high-school
1
answer
190k
views
What does push synchronization cost?
answered
Oct 14, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
152k
views
Compare the patterns of mass violence in the 1900’s.
answered
Sep 9, 2024
History
high-school
1
answer
211k
views
Over a 3-day weekend, Robert read a book with 30 chapters. He read the same number of chapters each day. Amazingly, he did all that reading in just 2 hours a day. How many chapters did he read every hour?
answered
Jul 1, 2024
Mathematics
college
1
answer
189k
views
"[The following information applies to the questions below.] Haru is a self-employed cash-method, calendar-year taxpayer who made the following cash payments related to his business this year."
answered
Jun 25, 2024
Business
high-school
1
answer
16.5k
views
What are the values of the variables a, k, d, and c in the equation -2√(x-3) + 4? A. a = -2, k = x, d = -3, c = 4 B. a = -2, k = 3, d = x, c = 4 C. a = -2, k = 4, d = x, c = -3
asked
Feb 11, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
53.4k
views
Trevor wants to buy $1000 worth of clothes and toys for his family. With sales tax, would it be cheaper to buy the items in New York or Florida in 2012?
answered
Dec 27, 2023
Social Studies
college
2
answers
9.5k
views
Find n. 10/25 2/n pleaaase
answered
Dec 26, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
75.9k
views
Plot the intercepts to graph the equation: 4x-2y=4
asked
Aug 19, 2023
Mathematics
college
1
answer
135k
views
Solve the following system of equations , and find the ordered pair. X =-y-6 and -7x +6y=-10
asked
Jul 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
61.7k
views
Antoine bought a dozen bagels for $7.80. What is the unit price?
answered
Jun 28, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
77.9k
views
Which pair of angle measures is supplementary? dodecago OA) 20°, 70° O B) 30°, 30° O C) 30°, 150° O D) 60°, 150° and wn has how many lines of s
answered
Jun 28, 2023
Mathematics
college
1
answer
136k
views
In which way did Martin Luther King, Jr., help advance civil rights through nonviolence in the 1960s?
answered
Feb 10, 2023
History
college
1
answer
9.4k
views
What is 3.33333333333 as a whole number?
asked
Feb 2, 2023
Mathematics
college
1
answer
56.5k
views
What is the slope of the equation below? * y = 2x - 1
answered
Dec 29, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
196k
views
What is the mean of the data set? 33, 29, 18, 24
asked
Nov 14, 2022
Mathematics
college
2
answers
97.5k
views
PLEASE SOLVE FOR X WITH A SHORT STEP BY STEP
asked
Nov 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
98.9k
views
Are equivalent to 192 ounces? How many pounds 24 pounds. 192 ounces is equivalent to
answered
Oct 17, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
166k
views
There are 12 red Skittles in a box. This represents 40% of the total Skittles in the box. How many total Skittles are in the box?
asked
Oct 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
55.6k
views
You wish to take an Excel course. You may enroll at one within your school or you may take a community class at the local library. You've gathered the following information to aid in your decision-making
asked
Sep 28, 2022
Business
college
1
answer
140k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org