menu
QAmmunity.org
Questions by Laochiv
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Laochiv
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Laochiv
Filter
User Laochiv
Recent activity
All questions
All answers
Select the action you would use to solve x-4=16. The select the property that just justifies that action
asked
Dec 20, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
51.4k
views
The reactions of photosynthesis are divided into which two types of main categories/reactions?
asked
Oct 20, 2024
Biology
high-school
1
answer
1
vote
82.1k
views
The Graph shows the velocity of a train a) use four strips of equal width to estimate the distance the train travelled in the first 20 seconds b) is your answer to part a) an understimate or an overestimate?
asked
Oct 14, 2024
Mathematics
college
2
answers
2
votes
104k
views
What is the tool used for outcome assessment of low back pain? 1) Visual Analog Scale (VAS) 2) Oswestry Disability Index (ODI) 3) Roland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ) 4) All of the above
asked
Sep 25, 2024
Health
high-school
1
answer
1
vote
62.8k
views
Is a pandemic bird flu or swine flu in our future?
asked
Aug 4, 2024
Medicine
college
1
answer
2
votes
15.6k
views
What poetic style did Paul Laurence Dunbar have? 1) Romantic 2) Realistic 3) Modernist 4) Postmodernist
asked
Jan 24, 2024
English
high-school
1
answer
5
votes
219k
views
How is the product of 3 and -2 shown using integer tiles?
asked
Jul 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
30.8k
views
The graph below shows the motion of an object. What is the velocity of the moving object between 8s and 18s
asked
May 17, 2023
Physics
college
1
answer
1
vote
208k
views
Which one is the best deal : 18 ounces of cheese for $3.60 or 54 ounces of cheese for $11.34 *
asked
Feb 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
25
votes
53.6k
views
What growth-related problems did businesses encounter? How did businesses cope with these problems?
asked
May 24, 2022
History
college
2
answers
4
votes
209k
views
I NEED HELP ASAP ON NUMBER 7 and 8
asked
May 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
6
votes
201k
views
Summarize "trench warfare" and "no man's land."
asked
May 12, 2022
History
high-school
2
answers
4
votes
168k
views
How is drama different from tv shows
asked
May 1, 2022
Arts
college
2
answers
3
votes
98.1k
views
Data collected in a mall recorded the shoe color worn by 30 customers. Based on this information, if there are 360 customers in the mall, how many customers would you expect to have a black shoe?
asked
Mar 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
31.6k
views
Which region has the longest wavelength?shortes wavelength
asked
Dec 22, 2021
Geography
high-school
1
answer
0
votes
38.7k
views
What is the 19th term of the sequence below? -10, 0, 10, 20
asked
Dec 10, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
80.1k
views
HURRY I ONLY HAVE 3 MINUTES
asked
Oct 16, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
215k
views
3 2/5 * 1 1/2= please help asap
asked
Jun 10, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
41.8k
views
18. Which one of the following groups lists only infinitives? la nieve, esquiar, los esquías nadar, correr, esquiar leer, libros de comedia, revistas O el atleta, la piscina, nadar
asked
Apr 16, 2021
Spanish
middle-school
2
answers
5
votes
132k
views
A dog kennel boards dogs for $8 a day. The kennel will also groom a dog for $12. The DeVilles have $52 budgeted for caring for the dog while they are on vacation. How many days, d, can they put the dog
asked
Apr 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
204k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org