menu
QAmmunity.org
Answers by Lamisha
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Lamisha
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Lamisha
Filter
User Lamisha
Recent activity
All questions
All answers
What is 8 to the power of two?
answered
Oct 29, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
213k
views
Lcm of 4 , 8 , 12???
answered
Sep 28, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
19.9k
views
Select the correct answer. What is the main purpose of a recipe? OA. to express OB. to entertain O C. to instruct OD. to persuade
answered
Sep 7, 2021
English
high-school
3
votes
50.4k
views
The landform that best describes elevated flat land or is most clearly associated with it: plains plateaus mountains hills PLZ HELP! ASAP
answered
Jul 11, 2021
History
high-school
1
vote
85.4k
views
I'm redoing the Heat of Combustion Lab for a better grade and I REALLY need the answers and work for all questions! PLEASE!
answered
Mar 10, 2021
Chemistry
high-school
2
votes
215k
views
SPANISHHHH FRIENDSS HELPP
answered
Mar 1, 2021
Spanish
high-school
3
votes
204k
views
Tyler is simplifying the expression 6−2x+5+4x. Here is his work: 6−2x+5+4x (6−2)x+(5+4)x 4x+9x 13x Tyler's work is incorrect. Explain the error he made. Simplify the expression 6−2x+5+4x.
answered
Feb 27, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
124k
views
Convert the fraction 13 7/20 to a decimal
answered
Feb 6, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
208k
views
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
answered
Oct 1, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
193k
views
A 70.0-kg person throws a 0.0420-kg snowball forward with a ground speed of 35.0 m/s. A second person, with a mass of 57.0 kg, catches the snowball. Both people are on skates. The first person is initially
answered
Jun 23, 2020
Physics
high-school
4
votes
53.0k
views
Which choice is equivalent to the expression below? -25
answered
May 22, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
191k
views
Wesley Electronics Inc. manufactures electronic gadgets. Its marketing team spent a great deal of money on advertising to create awareness about the company’s products among potential customers and employs
answered
Mar 10, 2020
Business
high-school
6
votes
131k
views
North poles of magnets attract each other. true or false
answered
Jun 17, 2019
Physics
high-school
4
votes
181k
views
A leaky faucet wastes 3,600 gallons of water per year. How many quarts of water are wasted per month? [1 gallon = 4 quarts]
answered
Mar 21, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
83.4k
views
Michael (8 months old) startled when sarah's father came in the door. he relaxed after he looked at his care teacher's face and saw that she was smiling. he was judging the safety of the situation through
answered
Nov 24, 2018
Social Studies
high-school
1
vote
24.6k
views
1. The price of a set of luggage was reduced by $35 for a pre-holiday sale. After the holiday, the set's price tag was marked with an additional discount of 35% of the price during the pre-holiday sale.
answered
Oct 17, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
48.6k
views
Order the values least to greatest 8,|3|,-5,|-2|,-2 plz help
answered
Sep 6, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
141k
views
What is the answer to 15/7?
answered
Aug 28, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
221k
views
Find The slope of the line containing the pair of points (5,0) and(-4,0)
answered
May 26, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
229k
views
Which of the following pairs of atoms exhibit an ionic bond? H and S Fe and O C and F C and N
answered
Feb 27, 2018
Chemistry
high-school
6
votes
206k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org