193k views
2 votes
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?

1 Answer

7 votes

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.

Thus the unit rate is given as ,

=
(14)/(4) = (7)/(2) = 3.5

Thus the unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

User Lamisha
by
5.1k points