menu
QAmmunity.org
Answers by Kumiau
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Kumiau
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Kumiau
Filter
User Kumiau
Recent activity
All questions
All answers
Who taught Washington how to be a solder
answered
Dec 19, 2021
History
high-school
2
votes
222k
views
Do you think that English textile factories were bad for the health of working-class families?
answered
Sep 23, 2021
History
high-school
0
votes
170k
views
How were Egypt’s social classes set up?
answered
Aug 13, 2021
History
high-school
4
votes
189k
views
Plz help it's due today
answered
Jul 24, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
230k
views
Estimate and then solve 1,029 ÷ 21 = ___. (4 points) a 3.9 b 39 c 49 d 490
answered
Jun 13, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
53.2k
views
The radius of a circle is 620cm what is the diameter of this circle
answered
Jun 3, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
46.2k
views
A recipe that makes 4 servings calls for Two-thirds cup of flour. How much flour is required to make 20 servings? 6 cups 3 and one-third cups two-thirds cups StartFraction 2 over 15 EndFraction cups
answered
Apr 10, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
44.8k
views
Mack, Jason, and Yuri invested a total of $14,500 in the stock market. After one year, they earned a profit equal to 1/5 of their investment Mack receives 2/5 of the profit, Jason Receives 1/4 of the profit,
answered
Mar 25, 2021
Mathematics
college
4
votes
11.8k
views
In the lab tab in the data file, there is data on the IQs for first graders at a university lab school. a. Calcualte a point estimate of the mean value of IQ for the population of first graders at this
answered
Mar 16, 2021
Mathematics
college
6
votes
203k
views
A 64-ounce carton of orange juice costs $3.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent
answered
Mar 13, 2021
Mathematics
college
3
votes
87.6k
views
What can you do when the unit prices for two comparable items are listed using different units of Measure?
answered
Oct 28, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
196k
views
4. What is used to make a linkage map for a group of organisms? the number of traits one gene set can control in the group the number of times linked genes are separated in the group the number of different
answered
Aug 17, 2020
Biology
middle-school
6
votes
7.7k
views
Consider the allelic frequency of the alleles of the bigmouth gene in a population of 10 people. In this population, 2 have the genotype B8, 3 have the genotype bb, and the rest are heterozygotes. What
answered
Aug 7, 2020
Biology
college
2
votes
165k
views
A sample of gas has a volume of 20.0 liters at 22.0° C. If the pressure remains constant, what is the volume at 100.0° C?
answered
Oct 10, 2019
Chemistry
middle-school
6
votes
56.5k
views
The price of a stock had a change of –3 dollars. Explain how you would use a number line to find the absolute value of –3
answered
Sep 18, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
220k
views
How to do 3/2b+1/5b=17 ?
answered
Aug 15, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
170k
views
Where do many of ZOODOMs animals come from?
answered
Dec 27, 2018
Spanish
high-school
4
votes
228k
views
Why was the Petition of Right (1628) of such importance? It gave the king unlimited power. It stated that the law was higher than the king. It restored the monarchy. It made Puritanism the official religion
answered
Nov 23, 2018
History
high-school
2
votes
165k
views
In the centuries following the fall of rome, the only unifying force for all of europe was?
answered
Sep 23, 2018
Advanced Placement (AP)
high-school
5
votes
75.5k
views
How would you characterize carnegies attitude towards the poor
answered
Jan 6, 2018
Social Studies
middle-school
2
votes
207k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org