menu
QAmmunity.org
Recent activity by Kristoffer K
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Kristoffer K
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Kristoffer K
Filter
User Kristoffer K
Recent activity
All questions
All answers
Nick was thinking of a number. Nick adds 11 then divides by 11 to get an answer of 28. Form an equation with x from the information.
answered
Jan 1, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
232k
views
A mini biography for Aristotle
answered
Dec 11, 2023
History
high-school
2
answers
77.4k
views
The sum of two consecutive integers is −115. Find the two integers.
answered
Oct 22, 2023
Mathematics
college
1
answer
218k
views
Anyone know how to solve this???
answered
Sep 28, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
84.1k
views
If you drop a ball and it takes 12 seconds to hit the ground, how high did you throw it from and how fast was it going when it hit the ground?
asked
Aug 10, 2023
Physics
college
1
answer
2.0k
views
What is the original source of energy in the food you eat? O plants O photosynthesis O sugar Osun
asked
Jul 7, 2023
Biology
high-school
2
answers
99.7k
views
Find an article thats represents present day mercantilism(or something close to it) and in 3-5 sentences explain why it shows it
answered
May 13, 2023
History
high-school
1
answer
203k
views
Which two organs work with the small intestine to help digest the food we eat? Kidneys and bladder Liver and pancreas Pancreas and heart Stomach and lungs
asked
Mar 14, 2023
Health
high-school
1
answer
135k
views
55 children get into teams of 4 How many teams of 4 can they make How many children will not be in a team of 4
asked
Jan 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
138k
views
Why would desktop be better for classrooms instead of laptops
answered
Dec 21, 2022
Computers and Technology
high-school
1
answer
90.6k
views
Write 5 reason why coins and money were better and easier to use than bartering. You’ll get mark brainless
answered
Dec 15, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
10.4k
views
Is six pen cost $2.10 what is the unit price of the pen?
answered
Nov 16, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
143k
views
The marketing concept emphasizes satisfying customer needs and wants. How does marketing satisfy your needs as a college student? Are certain aspects of your life influenced more heavily by marketing than
answered
Nov 13, 2022
Business
college
2
answers
172k
views
What is the equation of the line that is parallel to the given line and passes through the point (-2, 2)?
asked
Oct 18, 2022
Mathematics
college
1
answer
105k
views
Dear guineas plsssss help me to my home work plssss
asked
Sep 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
43.4k
views
A wave takes 0.5 seconds to complete one cycle. Which characteristic of the wave does this description represent? A. period B. wavelength C. amplitude D. frequency
asked
Aug 9, 2022
Physics
college
1
answer
16.8k
views
Read the first two steps in writing a rebuttal. 1. Acknowledge the counterclaim a reader might have. 2. Provide a reason the counterclaim is weak. What is the third step in crafting an effective rebuttal?
asked
Jul 18, 2022
English
college
2
answers
183k
views
Which policy is most similar to soviet totalitarianism under joseph stalin
answered
Jun 3, 2022
History
high-school
1
answer
366
views
627.6-422.34 I need help on this question
answered
May 14, 2022
Mathematics
college
2
answers
16.0k
views
What is a product line
answered
May 7, 2022
Computers and Technology
high-school
1
answer
72.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org