menu
QAmmunity.org
Recent activity by Krissy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Krissy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Krissy
Filter
User Krissy
Recent activity
All questions
All answers
X-6/2 = 10 help again pls
asked
Dec 24, 2023
Mathematics
college
2
answers
8.7k
views
Which sentence uses the verb in the passive voice? The girls wanted to take diving lessons. Zane played the tuba in the band. Her report will be finished on time.
asked
Nov 25, 2023
English
college
1
answer
55.4k
views
9. (a) The diagram below, not drawn to scale, shows a circle, where two lines intersect at point C. The points A, B, D and I lie on the circumference of the circle Note that ABDE is a right-angled triangle
asked
Sep 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
5.3k
views
If you have muscles but you're trying to build more what should you do differently?
answered
Aug 21, 2023
Health
college
1
answer
17.9k
views
When should dna be replicated? what life events would include dna replication?.
asked
Aug 11, 2023
Biology
high-school
1
answer
180k
views
Rewrite each equation in slope-intercept form, if necessary, then determine whether the lines are parallel , perpendicular, or neither.A.)y=1\3x+4B.) 3x+y=2 The slope A is The slope B is Lines A and B
asked
Jun 11, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
119k
views
In ADEF, mcD = 3x +5, mcE= 4x - 15, and m2F = 2x +10. Find the value of x?
answered
May 20, 2023
Mathematics
college
1
answer
156k
views
50 points each question. Please help. How do I solve?
answered
May 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
4.5k
views
Select the correct answer. Consider functions f and g. f(x) = x² + 12x + 36 g(x) = 13-12 . Which expression is equal to f(x) · g(x),
asked
Mar 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
138k
views
How much physical activity should an adult have each week? A. 60 minutes per day, 7 days a week B. 30 minutes per day, 7 days a week C. 60 minutes per day, 5 days a week D. 30 minutes per day, 5 days a
asked
Jan 20, 2023
Health
high-school
2
answers
48.0k
views
Carlotta got to toy museum at 10:19 circle the letter of the correct answer
answered
Dec 23, 2022
Mathematics
college
1
answer
122k
views
Which cell parts are found in both Eukaryotic and prokaryotic cells? anyone want to help me?
asked
Dec 11, 2022
Biology
college
2
answers
192k
views
What does (w/w)% mean?
asked
Nov 7, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
3.5k
views
Sade used the two blocks pictured to build a tower. What is the TOTAL VOLUME of the two blocks for this entire tower? *
answered
Sep 15, 2022
Mathematics
college
2
answers
235k
views
Do you think the Oklahoma City events described in the article give adequate proof of the scientists concerns? Explain why or why not.
answered
Aug 29, 2022
Biology
college
2
answers
106k
views
Use the drawing tools to form the correct answer on the number line. Graph the solution set to this inequality. 31 – 11 > 71 + 9
asked
Aug 17, 2022
Mathematics
college
1
answer
116k
views
Balance the equation- Al+Mn02 ———-> Mn + Al2O3
answered
Aug 9, 2022
Physics
high-school
1
answer
4.2k
views
what is the multimedia resources you will use in. the delivery person needs specific directions on how to reach your house.
answered
Aug 6, 2022
English
high-school
1
answer
23.9k
views
Help help help help help me me me I need the answers pls
answered
Jul 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
13.4k
views
#32A.) A 3.5 pound package of hamburger costs $11.20. A. what is the cost of one pound of hamburger? B. if you did not write a proportion to answer question #32A. above, write a proportion that you could
asked
Jul 3, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
173k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org