menu
QAmmunity.org
Answers by Kong
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Kong
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Kong
Filter
User Kong
Recent activity
All questions
All answers
Can someone help solve num: 2
answered
Jan 1
Mathematics
high-school
5
votes
105k
views
What phase(s) of the system life cycle are you in if you are addressing item hr (in the nist 800-160 v1)? 1) Initiation phase 2) Development phase 3) Implementation phase 4) Operations and maintenance
answered
Dec 16, 2024
Computers and Technology
high-school
2
votes
143k
views
the demand for the book is p = 96 – 3q. a bookstore can order copies that will cost $5. if the bookstore orders 9 books, what is the total profit? enter as a value.
answered
Jul 25, 2024
Mathematics
high-school
2
votes
56.6k
views
A train travels 270 km in 3 hours. Express the speed of the train in m/s (Hints: 270 km = ? m, 3h = ? min = ? s) 25 m/s 270000 10.800 m/s
answered
Nov 30, 2023
Mathematics
college
4
votes
107k
views
Please Help! Double Points! Which equation represents the table above between the cost, c, and the number of months, n? A) c = 30n B) c = 10n C) c = n + 30 D) c = n + 10
answered
Oct 25, 2023
Mathematics
middle-school
2
votes
118k
views
What is the answer to 550x+(-10x)
answered
May 30, 2023
Mathematics
college
3
votes
147k
views
What did the Ancient Greeks do when they didn't understand something?
answered
Nov 28, 2022
History
high-school
5
votes
114k
views
One afternoon the water park sold 525 tickets for a total of $13,545. Child tickets cost $19 each, and adult tickets cost $40 each. How many of each kind of ticket were sold?
answered
Nov 18, 2022
Mathematics
college
4
votes
180k
views
The measure of one side of a square is (x + 4) inches long. Write an expression to represent the perimeter of the square
answered
Sep 28, 2022
Mathematics
college
0
votes
37.5k
views
An article when sold at a profit of 5% yields Rs 50 more than when sold at a loss of 5%. What was the cost price of the article?
answered
Aug 12, 2022
Mathematics
college
0
votes
9.3k
views
How many years, to the nearest tenth, will be needed for $5000 to increase to $18000 at 3.0% annual interest compounded
answered
May 10, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
61.3k
views
A recipe uses 1 1/4 cups of milk to make 10 servings. If the same amount of milk is used for each serving how meany servings can be made using 1 gallon?
answered
May 2, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
128k
views
Please help asap 1. How do radiation, conduction, and convection affect the atmosphere? 2. How does greenhouse effect warm the earth?
answered
Mar 16, 2022
Biology
high-school
2
votes
197k
views
Geometry Help plzzzzzzzzzzz
answered
Feb 28, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
140k
views
Rita bought a video game in Miami. The game was $40. Miami has a 7% sales tax. How much money did Rita pay for the video game including sales tax?
answered
Oct 29, 2021
Mathematics
college
3
votes
88.8k
views
The Wilson family spend $600 per month on groceries for their family.if this is 15% of their monthly budget, then what is their monthly budget?
answered
Oct 15, 2021
Mathematics
college
2
votes
65.3k
views
A local government has plans to build a new transit station on a site where several homes are currently located. The residents do not want to move. How does the Fifth Amendment affect this case? O A. It
answered
Sep 20, 2021
Social Studies
middle-school
4
votes
164k
views
Is the graphed function linear? 400 300 Yes, because each input value corresponds to exactly one output value. Yes, because the outputs increase as the inputs increase * No, because the graph is not continuous
answered
Aug 18, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
175k
views
PLEASE HELPP!!!!! Select all that apply. Proper numeric keyboarding technique includes: 1.looking at the keys 2.resting your fingers gently on the home keys 3.stiffening your fingers 4.keeping your wrist
answered
Apr 23, 2021
Computers and Technology
college
3
votes
24.6k
views
Product V72 sells for $20 per unit as is, but if enhanced it can be sold for $25 per unit. The enhancement process will cost $52,000 for 12,000 units. If the 12,000 units of Product V72 are sold as is
answered
Apr 20, 2021
Business
college
6
votes
145k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org