menu
QAmmunity.org
Answers by Kingnight
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Kingnight
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Kingnight
Filter
User Kingnight
Recent activity
All questions
All answers
Question 2 (2 points) ✓ Saved Mr. and Mrs. Smith went out to dinner. their bill was $84.00. Mr. Smith left a 18% tip. How much was the tip? A/
answered
Mar 29, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
117k
views
Which expression has a value less than 1? 12 A B C Der 3 3 3 34 4 X х х X X 4 4|44| w/ a W/A 3 oner she uses. - bons zinib pri sa Sainhb asl 1 teaspoon of water
answered
Jan 30, 2024
Mathematics
college
2
votes
68.9k
views
If Jonny had had 5 apple's and mom toke 1 how many does jonny hve
answered
Nov 28, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
183k
views
Kanta bought a T.V. Set for $ 850.99 and a watch for $ 129.36. She gave the cashier $1000.00 dollars, how much did she spend and how much change did she get back. need asap.
answered
Nov 26, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
135k
views
Each day, Stu's probability of being on time to work is 0.1. Each day is independent of the other days. What is the probability that Stu will be on time this week on Monday, Tuesday, and Wednesday?
answered
May 27, 2023
Mathematics
college
3
votes
62.1k
views
A grocery store bought yogurt for $2.20 per container and stored it in two refrigerators. During the night, one refrigerator malfunctioned and ruined 13 containers. If the remaining yogurt is sold for
answered
May 3, 2023
Mathematics
college
3
votes
141k
views
Solve for t:= I only need the answer on this one please
answered
Feb 28, 2023
Mathematics
college
3
votes
130k
views
HELP ME ASAP... if you will translate the mood and the message of the song through an illustration what would it be? And why?
answered
Dec 24, 2022
English
college
12
votes
188k
views
Please help i have this due very soon
answered
Nov 30, 2022
Spanish
high-school
6
votes
6.8k
views
A student conducts an experiment to test how the temperature affects the amount of sugar that can dissolve in water. In the experiment, she uses 100 milliliters of water in each trial and stirs for five
answered
Sep 29, 2022
Physics
high-school
4
votes
101k
views
The corn crop in an area is prone to infestation by larvae from moths that feed on the cornstalks and ears of corn. The techniques used by two farmers to protect the corn crop are described below. Technique
answered
Jul 18, 2022
Chemistry
high-school
4
votes
94.7k
views
Describe the Earth's crust, mantle and core. Include the thickness, composition, temperature and pressure of each layer in your description. PLS DO Asap
answered
Jun 28, 2022
Biology
high-school
2
votes
61.7k
views
Shirley got 72% on a Chemistry exam. The test was marked out of 150. (a) How many marks did she get? (b) How many more marks would she need to get up to 80%?
answered
Oct 24, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
210k
views
The influence of "modeling" continues into our adult lives ANS:
answered
Oct 5, 2021
Computers and Technology
high-school
4
votes
129k
views
HELP PLEASE Lee's living room is 7 yards wide and 7 yards long. He wants to install teal carpet that costs $2.00 per square yard. How much will it cost to buy enough carpet for the living room?
answered
Aug 28, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
69.8k
views
A research experiment includes participants from various ethnicities and age groups. The researcher's assistant is racially biased toward a certain group. But the researcher, Clark, condones such prejudices
answered
Jul 15, 2021
Social Studies
high-school
5
votes
200k
views
Solve for m. Give an exact answer. 4(1 + 0.5m) = 7m
answered
Jun 27, 2021
Mathematics
college
7
votes
155k
views
The inheritance of Joseph (Ephraim and the half tribe of Manasseh) is described in Joshua, Chapter(s): 16 and 17 18 and 19 14 15
answered
May 27, 2021
English
college
7
votes
166k
views
ASAP! I will give branilest! 1. Based on the information in the table, is the cost of the apples proportional to the weight of apples? Yes/No pounds of apples cost of apples 2 $3.76 3 $5.64 4 $7.52 5 $9.
answered
Apr 14, 2021
Mathematics
college
4
votes
163k
views
There are some oranges and apples in a box. The total number of oranges and apples is 54 The ratio of the number of oranges to the number of apples is 1:5 Work out the number of apples in the box.
answered
Apr 10, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
184k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org