menu
QAmmunity.org
Questions by Kingkong Jnr
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Kingkong Jnr
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Kingkong Jnr
Filter
User Kingkong Jnr
Recent activity
All questions
All answers
According to the theory of the color yellow + red = orange. If Luisa has x liters of yellow paint and/ 4 liters of red paint. How many liters of orange paint will he get Louise? And if I had 4 liters of
asked
Sep 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
131k
views
does anyone have a writing prompt like you can suggest anything an i will try to write a story based on whatever you say and pls dont delete im gonna use this for school
asked
Sep 2, 2023
Arts
high-school
1
answer
6
votes
229k
views
What is a semifowler position?
asked
Aug 17, 2023
Health
college
1
answer
5
votes
76.7k
views
How did economic growth during world war ii result in population growth?
asked
Jul 28, 2023
History
high-school
2
answers
20
votes
32.2k
views
Read the dictionary entry and the sentence below. Then answer the question that follows. provoke (pra-vohk') v 1. to bring about a response 2. to cause something to happen 3. to provide encouragement for,
asked
May 25, 2023
English
college
1
answer
3
votes
184k
views
A life-saving medicine without any close substitutes will tend to have:.
asked
Feb 12, 2023
Health
high-school
1
answer
13
votes
27.0k
views
Which choice shows three length that cannot be the lengths of the three sides of a triangle? answer choices 2 cm, 8 cm, 8 cm 2 cm, 3 cm, 6 cm 4 cm, 5 cm, 7 cm 5 cm, 6 cm, 9 cm
asked
Dec 15, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
16
votes
53.5k
views
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. 12x + 4y = -12
asked
Dec 15, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
35.2k
views
Selecciona las frases ciertas. ¿Qué ocurrió en Panajachel? Se construyó una iglesia. Se estableció la capital de Guatemala Hubo una guerra entre los españoles y los indígenas. Se construyó una piramide.
asked
Dec 9, 2022
Spanish
college
1
answer
17
votes
45.4k
views
what is the grammatical name and function of 'the economic importance of wetlands in the statement 'the economic importance of wetlands is seldom appreciated'
asked
Oct 8, 2022
English
college
1
answer
5
votes
192k
views
What is the molecular formula for this compound
asked
Aug 9, 2022
Chemistry
college
1
answer
3
votes
3.0k
views
Help what do I fill in!?!
asked
Jun 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
210k
views
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4:38. What is the unit cost?
asked
Jun 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
86.5k
views
4. Locate the data and observations collected in your lab guide. What are the key results? How would you best summarize the data to relate your findings? for thermal energy transfer between different materials
asked
Apr 6, 2022
Physics
middle-school
1
answer
5
votes
12.7k
views
What country in West Africa is actually succeeding with technological improvements set up by multinational corporations to follow the supply and commodity chains from the cacao parcel farms to the market?
asked
Sep 3, 2021
Social Studies
college
1
answer
3
votes
133k
views
The effort to control or influence the conduct of government is called a. politics. c. laissez-faire. b. constitutional law. d. free market.
asked
Jul 4, 2021
Social Studies
middle-school
1
answer
4
votes
230k
views
Suppose that the federal administration plans to fight a deep, ongoing recession with a nationwide plan of increasing infrastructure. Congress approves it and adjusts the budget accordingly to put the
asked
Jul 2, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
24.9k
views
What is 1/5%of 116? A.0.245 B. 0.0232 C.0.232 D.0.0245
asked
Jun 8, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
25.2k
views
Which choice states the main idea and a supporting detail? A bar graph titled Recycling Rates of Selected Products, Two thousand twelve showing Products on horizontal axis and Recycling Rate in Percentage
asked
Apr 7, 2021
English
middle-school
1
answer
0
votes
62.3k
views
A comfy jacket is normally $200. It is on sale for 40% off. What is the sale price?
asked
Mar 28, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
44.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org