menu
QAmmunity.org
Questions by Juwalter
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Juwalter
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Juwalter
Filter
User Juwalter
Recent activity
All questions
All answers
Marley studied at 4:50 she stopped at 5:55 how many minutes did she study
asked
Aug 26, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
32.2k
views
For a given element, in which state of matter would you expect it to have (a) the greatest, and (b) the least amount of potential energy? Explain your answers in terms of the chemical energy holding atoms
asked
Aug 13, 2024
Chemistry
college
1
answer
3
votes
8.7k
views
There is a bag filled with 4 blue and 5 red marbles. A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and then it is replaced Another marble is taken at random. What is the probability of
asked
Jul 8, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
193k
views
HELP ME solve x^4-17x^2+16=0 select all of the solutions to the original equation x=4 x=-16 x=-4 x=16 x=-8 x=-1 x=1 x=8
asked
Nov 13, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
151k
views
-1/2x+y=10 in slope intercept form
asked
Aug 17, 2023
Physics
college
1
answer
1
vote
30.6k
views
Find the value of the derivative of the function at the given point.3f(t) = 85t ,(345
asked
Mar 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
7.2k
views
When demand is perfectly inelastic, Group of answer choices small changes in price lead to large changes in the quantity demanded. the price elasticity of demand is greater than 1. the demand curve is
asked
Nov 23, 2022
Business
high-school
1
answer
7
votes
216k
views
Which of the following is a type of land formation? A) road B) mesa C) prairie D) Both b and c .
asked
Oct 7, 2022
Geography
high-school
1
answer
4
votes
133k
views
Explain where each of the following items would appear on a multiple-step income statement. a. Gain on disposal of plant assets b. Cost of goods sold c. Depreciation expense d. Sales returns and allowances
asked
Oct 3, 2022
Business
college
1
answer
0
votes
103k
views
3. A box containing 90 oz. of cereal cost $4.50. What is the price per ounce
asked
Aug 19, 2022
Mathematics
college
2
answers
0
votes
56.0k
views
Whitch expression is equivalent to 7 to the 3rd power? 7*7*7. Or 21. Or. 3 to the power of. Or. 10
asked
Jun 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
65.2k
views
Help with algebra class please
asked
Mar 26, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
17.1k
views
Solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.
asked
Feb 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
121k
views
Help meeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asked
Dec 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
170k
views
What is meteor plz tell
asked
Nov 17, 2021
Geography
high-school
1
answer
4
votes
222k
views
14 • 10^0.5w= 100. solve for w. express the solution as a logarithm in base-10
asked
Oct 27, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
192k
views
Did an epidemic occur in this simulation? Why or why not??
asked
Sep 19, 2021
Health
high-school
1
answer
3
votes
97.9k
views
Which expression best represents all solutions of x for the equation cot x = –1.25, where k is any integer?
asked
Jun 26, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
115k
views
How many solutions will this system of equations have? (2 points) x − 2y = 24 3x − 6y = 72
asked
May 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
111k
views
Is -4.5 greater than -2.375?
asked
Feb 24, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
4.1k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org