menu
QAmmunity.org
Answers by Jossy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Jossy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jossy
Filter
User Jossy
Recent activity
All questions
All answers
Julia spent $28 of her babysitting earnings on earrings. The $28 was 35% of her babysitting earnings. How much had julia earned from babysitting
answered
Dec 24, 2023
Mathematics
college
3
votes
221k
views
Which number has a 6 whose value is 10 times greater than the value of the 6 in 237,629? A. 328,564 B. 426,579 C. 519,638 D. 618,402
answered
Oct 27, 2023
Mathematics
college
6
votes
223k
views
Work out the value of angle x
answered
Apr 29, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
27.7k
views
What does symphony mean
answered
Mar 20, 2023
Arts
college
4
votes
152k
views
Select the correct answer. Which sentence expresses a necessity? OA. Je vais nettoyer la cuisine demain. ОВ. Les dimanches, je fais des courses. Ос. On a besoin de repasser les vêtements. OD Nous allons
answered
Mar 3, 2023
French
college
7
votes
201k
views
Is the highlighted pronoun singular or plural? Those are the best hamburgers. A. Singular B. Plural
answered
Feb 25, 2023
English
high-school
6
votes
133k
views
Question content area top Part 1 A fair coin is tossed three times in succession. The sample space is shown, where H represents a head and T represents a tail. Find the probability of getting exactly
answered
Jan 7, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
80.7k
views
Solve for x. x/3 +7 = 10
answered
Dec 20, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
209k
views
If you speak Spanish plz help me the question is above in the picture: gn
answered
Oct 9, 2022
Spanish
college
0
votes
212k
views
Complete the equation. explain how you got your answer 4/5 X 3/7 =?
answered
May 11, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
116k
views
Although forbidden prior to Georgia becoming a royal colony, wealthy planters began importing slave into the region. As a result,
answered
Mar 30, 2022
Social Studies
high-school
9
votes
39.5k
views
Read the paragraph below and answer the question that follows. 'My name is Jonathan Cross. I am a member of the basketball team at Carter High School. Because of budget cuts, our school is unable to pay
answered
Mar 26, 2022
English
college
4
votes
234k
views
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $per pair of gloves.
answered
Mar 17, 2022
Mathematics
college
3
votes
211k
views
Dan pays £714.73 a year on his car insurance the insurance company reduces the price by 4.1% how much does the insurance cost now? give your answer rounded to 2DP
answered
Mar 10, 2022
Mathematics
high-school
10
votes
96.1k
views
An asset used in a four-year project falls in the five-year MACRS class for tax purposes. The asset has an acquisition cost of $5,150,000 and will be sold for $1,575,000 at the end of the project. If the
answered
Mar 5, 2022
Business
college
6
votes
52.9k
views
Which of the exercises below is best for strengthening your heart and lungs. Question 1 options: Weight training Deep Stretching Aerobics
answered
Feb 19, 2022
Health
high-school
3
votes
70.4k
views
If the product of two consecutive even number is 224 find the number
answered
Jan 26, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
234k
views
A 50.3-kg person, running horizontally with a velocity of 2.44 m/s, jumps onto a 13.4-kg sled that is initially at rest. (a) Ignoring the effects of friction during the collision, find the velocity of
answered
Dec 2, 2021
Physics
college
7
votes
230k
views
Solve the following equation: * -9 (t – 2) = 4(t – 15)
answered
Oct 8, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
16.0k
views
Galaxies are classified by their shape and size into five major groups. T or F
answered
Sep 30, 2021
Physics
high-school
6
votes
199k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org