menu
QAmmunity.org
Answers by Jose Antonio
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Jose Antonio
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jose Antonio
Filter
User Jose Antonio
Recent activity
All questions
All answers
3^p*3^q=1/9. what is p and q?
answered
Oct 29, 2023
Mathematics
college
3
votes
65.1k
views
In order for a test, procedure, or classification system to be considered reliable, it must _____.
answered
Aug 8, 2023
Social Studies
high-school
3
votes
102k
views
What is the domain and limit(s) of f(x)=1/x+3?
answered
Feb 7, 2023
Mathematics
high-school
13
votes
111k
views
PLEASE ANSWER CLEARLY WITH EQUATION Samuel went to the grocery store and purchased cans of soup and frozen dinners. Each can of soup has 300 mg of sodium and each frozen dinner has 450 mg of sodium. Samuel
answered
Jan 29, 2023
Mathematics
college
4
votes
52.2k
views
Which phase change takes place when heat is removed from water? A. Liquid to gas B. Solid to liquid C. liquid to solid
answered
Dec 22, 2022
Mathematics
college
1
vote
60.3k
views
Classify the following triangle 120 degrees options a. acute b.Scalene c.isosceles d.obtuse e.right f. equilateral
answered
Dec 15, 2022
Mathematics
college
3
votes
224k
views
What do electrons and holes make when they are moving
answered
Nov 27, 2022
Physics
college
7
votes
107k
views
Helping with this question's
answered
Nov 23, 2022
SAT
college
6
votes
214k
views
What is 1 divided by 6
answered
Sep 19, 2022
Mathematics
middle-school
5
votes
158k
views
How does the author's use of figurative language contribute to the meaning of the passage? A) It summarizes the passage B) It contributes to the theme of the passage C) It allows the reader to know the
answered
Aug 21, 2022
English
college
4
votes
150k
views
When a number is subtracted from -3 2/3 , the result is -2 1/6. What is the number? A.5 5/6 B. 1 1/2 C. - 1 !/2 D. -5 5/6
answered
Jul 27, 2022
Mathematics
college
4
votes
124k
views
James is shopping for hiking boots for a trip he will take in 3-months. He has $150 saved and is saving $20/week. The boots he wants are normally $240, but are on sale this weekend for 20% off. Should
answered
Jun 9, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
220k
views
How could a change in straight line motion due to unbalanced forces be predicted from an understanding of inertia?
answered
Jun 1, 2022
Physics
college
8
votes
213k
views
What is the orbital diagram for manganese?
answered
Apr 13, 2022
Chemistry
high-school
5
votes
15.3k
views
Find the unit rate $30 for 2 1/2 hour of work.
answered
Jan 18, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
163k
views
Help me plzzzzz owo idk what to write
answered
Nov 30, 2021
English
high-school
2
votes
197k
views
Shares of IBM are currently trading at $152.11. IBM call options with three weeks until expiration and a strike price of 155 are available with a premium of $2.98. Identify the answer that best describes
answered
Nov 29, 2021
Business
college
4
votes
13.0k
views
Solve the quotient of 9.36 and 0.3
answered
Oct 11, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
211k
views
What did the Maya's do to their children?
answered
Sep 26, 2021
History
high-school
3
votes
217k
views
3y+6-y Please help! I'm awful at math
answered
Sep 25, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
121k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org