menu
QAmmunity.org
Questions by JonnyNich
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by JonnyNich
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by JonnyNich
Filter
User JonnyNich
Recent activity
All questions
All answers
a college student logs onto a college computer for the first time. which security policy category should be presented to the student?
asked
Oct 19, 2023
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
197k
views
Como se llama el personaje de Farcry 6
asked
Oct 14, 2023
Spanish
college
1
answer
5
votes
160k
views
On a recycling drive, Janet collected 2 1/8 pounds of canned goods and Steve collected 3 4/8 pounds of canned goods. How many total pounds of canned goods did Janet and Steve collect together? A. B. C.
asked
Sep 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
225k
views
The vertex of the parabola below is at the point (1,5), and the point (2,8) ison the parabola. What is the equation of the parabola?A. y= 3(x+ 1)2 + 5B. y = 2(x + 1)2 + 5C. y= 2(x - 1)2 + 5D. Y = 3(x -
asked
Jul 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
119k
views
Can someone help me with this problem? It’s rlly hard
asked
Mar 17, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
49.6k
views
Translate the shape A three squares right and one square down. What are the coordinates of the vertices of the image?
asked
Jan 5, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
15
votes
162k
views
A letter to your friend telling him your plans after school
asked
Nov 22, 2022
English
college
1
answer
5
votes
10.9k
views
2.00 L of a gas is collected at 25.0°C and 745.0 mmHg. What is the volume at 760.0 mmHg and 273K. someone help i only have 2 mins left
asked
Nov 12, 2022
Chemistry
college
1
answer
13
votes
155k
views
Ten seeds were planted each in 5 pots found around the house that contained 500g of “Peters potting soil”. The pots were given the following the following amounts of distilled water each day for 40 days.
asked
Oct 19, 2022
Biology
college
1
answer
5
votes
77.7k
views
In a group of students. 20 study Account. 21 Study mathematics 18 study history 7 study account only 10 study mathematics only 6 study account and mathematics only and 3 study mathematics and history only.
asked
Sep 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
19.6k
views
How does electricity can be produced with minimum pollution
asked
Aug 5, 2022
Physics
college
1
answer
1
vote
125k
views
Is this true or false? Explain your thinking. 4(5 +3) =(4 x 5) + (4 x 3)= 20 +12
asked
May 12, 2022
Mathematics
college
2
answers
1
vote
183k
views
Yooo pls help fr.. whats the total surface area :( ive srsly been doing this for five hrs
asked
Jan 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
66.6k
views
Pls help i have 15 minutes left
asked
Jan 19, 2022
Mathematics
college
2
answers
0
votes
163k
views
Which statements best describe what is happening in the image? A: Light rays are bending as they move from air to water. B: The water pressure is bending the pencil. C: Sound waves are vibrating the water
asked
Jan 5, 2022
Physics
middle-school
2
answers
4
votes
209k
views
If line segment BC is an angle bisector, the measure of angle CBF - (10x-9) degrees, and the mesaure of angle FBE - (8x+30) degrees find the value of x A) 15 B)19.5 C)8 D)4
asked
Dec 14, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
6.8k
views
Consider the assembly line of a laptop computer. The line consists of 12 stations and operates at a cycle time of 1.50 minutes/unit. Their most error-prone operation is step 1. There is no inventory between
asked
Nov 5, 2021
Business
college
1
answer
0
votes
85.1k
views
The south pole of a compass magnet points toward A. geographic south O B. geographic north O c. magnetic north O D. magnetic south
asked
Jun 12, 2021
Geography
middle-school
1
answer
1
vote
157k
views
___________ tax situation currently applies to corporations and their owners but not to sole proprietorships, partnerships, or their owners.
asked
Feb 11, 2021
Business
high-school
1
answer
4
votes
71.2k
views
A 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?
asked
Jan 13, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
233k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org