menu
QAmmunity.org
Questions by Jonathan Huang
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Jonathan Huang
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Questions by Jonathan Huang
All questions
User Jonathan Huang
Recent activity
All questions
All answers
A cell phone company offers two texting plans. Plan A offers $2 monthly fee plus 10 cents for each text sent or received. Plan B offers $10 monthly fee plus 3 cents for each text sent or received. After
asked
Oct 22, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
0
votes
40.9k
views
Which of the following is not a characteristic of an effective evaluation system? 1) Relevant 2) Significant 3) Unbiased 4) Highly structured
asked
Sep 7, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
44.1k
views
Describe how electrical energy is used in a washing machine pls help me ASAP
asked
May 26, 2024
Chemistry
high-school
2
answers
1
vote
30.0k
views
What is the solution to the system of equations? A.(7,9) B.(9,7) C.(-5,11) D(11,-5)
asked
May 13, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
103k
views
Simplify the equation 3(x+2)-5(2x+1)
asked
Dec 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
33.2k
views
A metal bar weighs 7 Kg. 93% of the bar is Silver. How many Kgs of silver is there in the bar?
asked
Dec 19, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
154k
views
A coin is flipped 150 times the results of the experiment are shown below Heads 84 Tails 66 Witch of the fallowing statements BEST describes the experimental probability of getting heads
asked
Oct 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
25
votes
89.8k
views
Can someone help me code the statments in the picture?
asked
Oct 20, 2022
Computers and Technology
high-school
1
answer
2
votes
109k
views
the sun shines on a flagpole, causing a shadow to be cast on the ground. the distance from the base of the pole to the tip of the shadow is 49 feet. at that time of day, the sun's rays make an angle of
asked
Oct 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
230k
views
A physical system is in the state |α> = cos(α)|+> + sin(α)|->. Two observables  = a(|+><+| + |-><-|) + b(|+><-| + |-><+|) e B = a(|+><+| - |-><-|) are measured. Check the uncertainty relationship for these two operators.
asked
Sep 25, 2022
Physics
college
1
answer
0
votes
58.9k
views
Suppose a scoentist was able to construct a barometer with a liquid being denser than mercury , then how high would the liquid raise at standard pressure
asked
Aug 17, 2022
Physics
high-school
1
answer
23
votes
61.4k
views
Which of these decomposers has a muscular foot to move around that are found worldwide wherever there is sufficient moisture and who eat plant particles from rocks, soil, seaweed and other objects, and
asked
Jul 28, 2022
Biology
high-school
1
answer
2
votes
33.9k
views
How was Thurgood Marshall first introduced to the Constitution
asked
Jul 21, 2022
English
high-school
1
answer
19
votes
230k
views
Rachel and Hugo sorted 236 crayons into boxes for a local arts project. Each box had 10 crayons. How many crayons were left over? Help please lol
asked
Jun 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
170k
views
What group of people were most frequently sacrified by Aztecs in honor of the gods
asked
Mar 11, 2022
History
high-school
1
answer
4
votes
207k
views
You study for a test and you believe you'll get an A on the test. This is an example of: A) conclusion B) prediction C) inference D) hypothesis
asked
Dec 12, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
169k
views
What measure is represented by 17 feet in the figure below? A cylinder with diameter 17 feet. A=the radius of the base PLEASE HEEEEELLP :((( B=the diameter of the base C=the area of the base D=the height
asked
Dec 12, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
14.2k
views
Whats the significance of the ROTC in Powell’s life?
asked
Nov 19, 2021
English
high-school
1
answer
0
votes
122k
views
What's 2 × 30 ÷12 +10
asked
Sep 5, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
18.5k
views
Which of the following is the best deal? a. 6 oz box of crackers for $1.08 b. 7-oz box of crackers for $1.19 c. 8-oz box of crackers for $1.20 d. 9-oz box of crackers for $1.26
asked
Aug 15, 2021
Mathematics
college
2
answers
5
votes
85.3k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.5m
questions
11.2m
answers
Search QAmmunity.org