menu
QAmmunity.org
Answers by John Kitchin
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by John Kitchin
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by John Kitchin
Filter
User John Kitchin
Recent activity
All questions
All answers
HELP On one day at a local minigolf course, there were 320 customers who paid a total of $2,900. If the cost for a child is $7 per game and the cost for an adult is $10 per game, write a system of equations
answered
Jan 25, 2024
Mathematics
college
3
votes
205k
views
1.5(3 + 2u) what the Answer?
answered
Dec 23, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
114k
views
Write my journal today?
answered
Jul 11, 2023
English
college
2
votes
64.5k
views
Select the correct answer. It is important to maintain proper posture when walking and not slouch. A. True B. False
answered
Apr 27, 2023
Health
college
4
votes
154k
views
Lance paid 6% sales tax on a $30 game. What is the total amount did Lance pay?
answered
Mar 17, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
69.8k
views
Which of these events is an example of a secondary disturbance in an ecosystem?
answered
Dec 25, 2022
Biology
college
9
votes
214k
views
Geometry i need help with this geometry question
answered
Dec 18, 2022
Mathematics
college
0
votes
120k
views
What is the correct definition of ecology
answered
Nov 13, 2022
Health
high-school
4
votes
121k
views
The porter in Macbeth's castle provides........... for this tragedy
answered
Sep 9, 2022
History
high-school
5
votes
50.4k
views
Gumawa ng poster,slogan,o tula. tema:ang pananagutan at tungkulin ng isang pinuno
answered
Sep 8, 2022
Arts
high-school
4
votes
229k
views
1. Find the unit rate per sandwich. Round to the nearest hundredth if necessary: $210 for 50 sandwiches.
answered
Jul 3, 2022
Mathematics
college
3
votes
53.2k
views
A school chorus has 90 sixth-grade students and 75 seventh-grade students. The music director wants to make groups of performers, with the same combination of sixth- and seventh-grade students in each
answered
Dec 30, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
173k
views
Which statements are true about the major characters in A Doll’s House? Check all that apply. Mrs. Linde is a friend of Nora’s and is now a widow. Doctor Rank has ruined his reputation by committing a
answered
Dec 28, 2021
English
high-school
2
votes
137k
views
"A gas turbine receives a mixture having the following molar analysis: 10% CO2, 19% H2O, 71% N2, at 720 K, 0.35 MPa and a volumetric flow rate of 3.2 m3 /s. The mixture exits the turbine at 380 K, 0.11
answered
Jul 2, 2021
Chemistry
college
3
votes
225k
views
How did the Glorious Revolution affect the 13 colonies?
answered
Jun 19, 2021
History
high-school
5
votes
216k
views
Adamson, Inc. has the following cost data for Product X: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead $ 41 per unit 57 per unit 7 per unit 20,000 per year
answered
Jun 18, 2021
Business
college
7
votes
175k
views
Which of these did NOT join the United States because of the Mexican War? A) Utah B) Texas C) Oklahoma D) California
answered
Jun 13, 2021
Social Studies
high-school
4
votes
8.4k
views
4/5 ÷ 1/10 =? To solve this problem, ask the question _________________________ The quotient is ______
answered
Jun 1, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
220k
views
What are the difference between requests management to problem management??
answered
Apr 29, 2021
Computers and Technology
high-school
1
vote
106k
views
How can you use the greatest common factor to simplify 33/55?
answered
Apr 15, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
233k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org