menu
QAmmunity.org
Answers by Johann Hagerer
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Johann Hagerer
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Johann Hagerer
Filter
User Johann Hagerer
Recent activity
All questions
All answers
Fencing costs $10 per foot. Frances had a rectangular garden that is 4 feet wide and 5 feet long. How much money will Frances need to spend to put fence around the garden?
answered
Dec 31, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
229k
views
Unequal light gives equal heating. A true B false
answered
Nov 3, 2021
Social Studies
high-school
0
votes
224k
views
Choose the sentence which matches the meaning of the IR verb: applaudir Je suis au concert et c'est super! O J'achète la robe rouge. Je fais une promenade tous les jours. J'étudie beaucoup pour l'examen
answered
Sep 12, 2021
French
college
6
votes
12.3k
views
Create a conversation in which two people discuss two advantages and two disadvantages of living in a city. One person prefers to live in the city and the other person prefers the country. Include at least
answered
Jul 23, 2021
German
middle-school
5
votes
189k
views
When water is solid, do molecules move?
answered
Jul 14, 2021
Chemistry
high-school
4
votes
172k
views
Bad Brad's BBQ had cash flows for the year as follows ($ in millions): CASH RECEIVED FROM: Customers $ 3,100 Interest on investments 220 Sale of land 110 Sale of common stock 550 Issuance of debt securities
answered
Jun 2, 2021
Business
college
2
votes
126k
views
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves? a 6.91 b 6.79 c 3.40 d 61.11
answered
May 24, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
180k
views
Someone to help me answer those questions please? it is urgent, please!!!.
answered
Apr 28, 2021
History
high-school
6
votes
169k
views
At 7 o’clock the coffee was made and the frying-pan was on the back of the stove hot and ready to cook the chops. Jim was never late. Della doubled the fob chain in her hand and sat on the corner of the
answered
Mar 19, 2021
English
college
1
vote
66.8k
views
What two things do circuits have to have for them to work
answered
Mar 13, 2021
Chemistry
middle-school
1
vote
55.6k
views
What is 60 over 40 in a mixed fraction
answered
Feb 18, 2021
Mathematics
middle-school
7
votes
34.1k
views
A bank issues a debit memorandum to notify a depositor of: a. a deduction to a depositor’s account b. a deposit to the depositor’s account c. a withdrawal through an ATM d. a check that was deposited in
answered
Dec 8, 2020
Social Studies
high-school
5
votes
226k
views
The sum of these fractions is between which two whole numbers? 2 3/4 + 1 3/4 2 and 3 4 and 5 5 and 6 3 and 4
answered
Nov 27, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
167k
views
Say a business found that 29.5% of customers in Washington prefer grey suits. The company chooses 8 customers in Washington and asks them if they prefer grey suits. What assumption must be made for this
answered
Nov 25, 2020
Mathematics
college
3
votes
202k
views
Use the drop-down menus to select the best answers. Are used by the body for reproduction. Make up many different structures in the human body, such as the heart. Can develop into many different cell types.
answered
Mar 16, 2020
Health
high-school
2
votes
182k
views
If the radius of a circle is 10 feet, how long is the arc subtended by an angle measuring 81°? A) 9π feet B) 2/9 π feet C) 9/5 π feet D) 9/2 π feet
answered
Jan 3, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
161k
views
X4+4x3+2x2+x+4 divided by x2+ 3x
answered
Sep 28, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
26.3k
views
What technology is used to study the night sky?
answered
Sep 14, 2019
Geography
high-school
3
votes
230k
views
A camera manufacturer spends $2,100 each day for overhead expenses plus $9 per camera for labor and materials. The cameras sell for $14 each. a. How many cameras must the company sell in one day to equal
answered
Jul 24, 2019
Mathematics
college
6
votes
181k
views
How might a discussion about the pets become divisive
answered
May 28, 2019
English
high-school
0
votes
39.6k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org