menu
QAmmunity.org
Answers by JoeAC
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by JoeAC
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by JoeAC
Filter
User JoeAC
Recent activity
All questions
All answers
25 m/s to miles/hr? pls show work!
answered
Jul 5, 2023
Chemistry
high-school
3
votes
151k
views
Which expression is equivalent to 8(3t)?
answered
May 15, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
119k
views
Juan claims that y=4x^3+1 is a function, but not a linear function. Select the statement that supports Juan's claim. A. The function does not contain the point (0,0) B. The coefficient of x^3 is not 1
answered
Jan 21, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
89.7k
views
Which of the following fields focuses on the investigations of the laws of nature? technology engineering mathematics science
answered
Jan 3, 2023
Geography
high-school
14
votes
847
views
The population of ages at inauguration of all U.S. Presidents who had professions in the military isâ 62, 46,â 68, 64, 57. Why does it not make sense to construct a histogram for this dataâ set?
answered
Nov 16, 2022
Mathematics
high-school
10
votes
125k
views
Choose the term so achieve the output shown. >>>import math >>>math. ___ (36) 6.0 •Sqr •Root •sqrt
answered
Oct 31, 2022
Computers and Technology
high-school
2
votes
67.1k
views
Help Hurry for ten pointsss
answered
Aug 24, 2022
Social Studies
college
7
votes
97.6k
views
Find the volume of the cone in the attached image.
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
201k
views
Four gallons of gasoline cost $15.56. What is the price per gallon?
answered
Aug 5, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
154k
views
Hi! anyone's help asap would mean so much!
answered
Aug 1, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
191k
views
What is de las casas trying to say about divine providence and the establishment of the new world?
answered
Jul 26, 2022
History
high-school
4
votes
46.5k
views
Sue has 200 m&m's. She plans on eating half of what she has each day. How many candies will she have on the fourth day?
answered
Jul 11, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
135k
views
What is the slope of the line shown below?
answered
Feb 24, 2022
Mathematics
college
2
votes
52.9k
views
Jon borrows $8.75 from his friends to pay for snacks, and $13.50 from his sister to go to the movies. How much money does he need to repay?
answered
Jan 30, 2022
Mathematics
college
7
votes
43.6k
views
Who PABLO ESCOBAR GAVIRIA do not google
answered
Dec 18, 2021
Arts
college
4
votes
203k
views
Can someone help me with this? (asap)
answered
Sep 20, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
185k
views
What is 4(x−2+y)? I need help.
answered
Sep 8, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
140k
views
Jacob wanted to purchase a boat. The dealership offered the following payment terms for Jacob: an $800 down payment and $275 a month for 36 months. If Jacob makes all the payments on time, he will be refunded
answered
Jul 22, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
91.7k
views
There is evidence that Sumerian traders traveled to the Indus River in India to trade with civilizations there. What is the approximate distance that these traders traveled? 600 kilometers O 600 miles
answered
Jun 7, 2021
History
middle-school
5
votes
145k
views
An expression is shown below: 2x3y + 18xy − 10x2y − 90y Part A: Rewrite the expression by factoring out the greatest common factor. Part B: Factor the entire expression completely. Show the steps of your
answered
May 24, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
61.4k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org