menu
QAmmunity.org
Answers by Joe Jasinski
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Joe Jasinski
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Joe Jasinski
Filter
User Joe Jasinski
Recent activity
All questions
All answers
How deep are ____ -year-old teeth from front to rear compared to their width. 1) Twice as deep 2) Three times as deep 3) Four times as deep 4) Cannot be determined
answered
Nov 9, 2024
Medicine
college
7
votes
80.6k
views
Which answer choice is the correct solution set for the function, f(x)=-2x^(2)-2x+4?
answered
Aug 11, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
98.3k
views
What is a narrow body of water
answered
Dec 22, 2023
Social Studies
college
5
votes
90.5k
views
Question 9 of 10 Which of the following is a homograph? A. Nail B. Slug C. Point D. All of the above SUBMIT
answered
Dec 1, 2023
English
college
4
votes
99.3k
views
Please help me this is due in an hour
answered
Nov 9, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
175k
views
Mark invests $9600 in two different accounts. The first account paid 14 %, the second account paid 6 % in interest. At the end of the first year he had earned $1056 in interest. How much was in each accounts?
answered
Feb 24, 2023
Mathematics
college
5
votes
96.5k
views
What is the volume of the following triangular prism?A. 186.6 cubic ftB. 1120 cubic ftC. 373.3 cubic ftD. 560 cubic ft
answered
Feb 4, 2023
Mathematics
college
6
votes
82.1k
views
The sizes of four cell phone displays are 5.625 inches, 5 inches, 63 inches and 5.125 inches. How much longer is the longest display than the shortest display?
answered
Dec 28, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
206k
views
Determine when the cost of the two services will be the same amount, and what the price will be. One cable television provider has a $50 setup fee and charges $70 per month, and another cable provider
answered
Sep 10, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
205k
views
Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds?
answered
Aug 28, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
31.6k
views
Lines AB and CD (if present in the picture) are straight lines. Find x. Give reasons to justify your solutions.
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
233k
views
Ellen planned to interview some applicants for a position in her office. If she scheduled ½ of an hour to meet each of them, how much time did she schedule for all 6 applicants?
answered
May 21, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
117k
views
Slope of line | Slope of line | Line I and II are parallel /perpendicular/ neither 7/2 -(7/2)
answered
May 15, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
75.3k
views
Find the length of the missing side A 21.17 in B. 1600 in С 40 in D 56 in
answered
Mar 19, 2022
Mathematics
college
4
votes
192k
views
Please answer with explanation and standard form
answered
Mar 3, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
5.6k
views
Please help which is the greatest one!
answered
Feb 10, 2022
Mathematics
college
1
vote
187k
views
I don’t understand this
answered
Jan 14, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
95.4k
views
Flannigan Company manufactures and sells a single product that sells for $450 per unit; variable costs are $300. Annual ¦xed costs are $870,000. Current sales volume is $4,200,000. Flannigan Company management
answered
Sep 17, 2021
Business
college
3
votes
142k
views
Given that a= -1, b= 2 and c= -3, find the value of a+b+c
answered
Sep 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
79.9k
views
You are about to be sent to a remote area by WHO where you will be working with infectious diseases caused by a variety of microorganisms. You will be using what you know about the chemistry underlying
answered
Aug 11, 2021
Biology
college
5
votes
12.5k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Search QAmmunity.org