menu
QAmmunity.org
Questions by Joao Almeida
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Joao Almeida
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Joao Almeida
Filter
User Joao Almeida
Recent activity
All questions
All answers
Susan's Jewelry Shop is having a sale on necklaces. The store is offering a sale pack of 4 necklaces for $48.80. What is the unit price of a necklace in the sale pack? Carly's ClothinStore is also having
asked
Dec 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
39.4k
views
PLEASE HELP Solve one sixth times quantity x plus 18 end quantity equals negative 5. x = −48 x = −138 x = 12 x = 18
asked
Dec 21, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
35.3k
views
I need answer please
asked
Dec 2, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
202k
views
Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.
asked
Sep 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
118k
views
Find the equation of the line through (5/4,-1) and has equal intercepts. Write your answer in general form.
asked
Jan 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
53.7k
views
photosynthesis uses the energy of sunlight to convert water and carbon dioxide into oxygen and high energy ---------------------------------
asked
Jan 5, 2023
Biology
high-school
1
answer
3
votes
77.4k
views
3. Fill the blanks to make the equivalent ratios. :9 = 10: 45 a. b. : 3 = 3:9
asked
Oct 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
142k
views
Doug records how many miles and how long he rides his bike each day on a scatter plot. Use the trend line shown in the scatter plot to estimate the number of miles Doug will ride his bike in 40 minutes.
asked
Aug 8, 2022
Mathematics
college
2
answers
0
votes
111k
views
11. What do you think the prefix IN- means?
asked
May 11, 2022
English
college
2
answers
24
votes
116k
views
HELP ON THIS ASP HELP
asked
Apr 11, 2022
Social Studies
middle-school
2
answers
0
votes
88.3k
views
I need help solving this question it’s so hard
asked
Nov 6, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
226k
views
2x + 16 = 4x - 12 solve step by step
asked
Oct 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
113k
views
Netflix is an internet television network that currently boasts the world’s largest paying membership (Source: 2015 Netflix investor relations overview, Netflix website). The company was founded in 1997
asked
Jul 26, 2021
Business
high-school
1
answer
1
vote
169k
views
Using f(x) = 3x + 4 find f(3)
asked
Jul 14, 2021
Biology
high-school
1
answer
1
vote
161k
views
How did the cotton gin, with its interchangeable parts, help further the Industrial Revolution?
asked
May 22, 2021
History
middle-school
2
answers
4
votes
157k
views
Suppose you manufactured a product that require a scare natural resource that was rising in cost. Describe how increased productivity might help you avoid passing on rising cost to your consumers in the
asked
May 3, 2021
English
middle-school
1
answer
2
votes
194k
views
Which phrase best defines a galaxy?
asked
Mar 2, 2021
Biology
high-school
2
answers
1
vote
200k
views
After conducting a survey of all his classmates, Luke discovers that the amount of money everyone spends buying snacks each month has a mean of $38. What does the mean say about the amount his classmates
asked
Feb 9, 2021
Business
high-school
2
answers
2
votes
190k
views
For which home country are you writing the guide? What immigration laws may apply to immigrants using your guide? What can immigrants expect their journey to be like? What can immigrants expect immediately
asked
Jan 5, 2021
History
college
1
answer
0
votes
185k
views
What is 4/9 and 17/18 renamed using least common denominator?
asked
Oct 6, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
232k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org