menu
QAmmunity.org
Answers by Jeff Winn
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Jeff Winn
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jeff Winn
Filter
User Jeff Winn
Recent activity
All questions
All answers
identify the problems facing the continental congress during the war then brainstorm one or two possible solutions
answered
Jun 9, 2023
History
high-school
2
votes
23.8k
views
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of the sweet potatoes? A. $0.75 B. $1.34 C. $1.26 D. $9.36
answered
Jun 8, 2023
Mathematics
middle-school
5
votes
205k
views
16. What is the mass of a 5.31-mL sample of a liquid with a density of 2.10 g/mL?
answered
May 13, 2023
Mathematics
college
0
votes
130k
views
21. This is the girl who stood first. 1.Coordinating conjunction 2.Subordinating conjunction 3. Correlative conjunction
answered
Feb 5, 2023
English
high-school
3
votes
44.6k
views
Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through the point (-6,8) and has a slope of 1/2
answered
Jan 20, 2023
Mathematics
college
4
votes
141k
views
|x-1| +5=2 Is there no solution?
answered
Jan 14, 2023
Mathematics
high-school
1
vote
114k
views
Everyday Math 426. Heating Oil A 275 gallon oil tank costs $400 to fill. How much would it cost to fill a 180 gallon oil tank?
answered
Jan 8, 2023
Mathematics
high-school
13
votes
28.7k
views
In a preschool class there are 14 boys and 12 girls. What is the ratio of girls to total?
answered
Dec 23, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
210k
views
What is the scrert of the hatchet book
answered
Nov 17, 2022
English
college
13
votes
109k
views
2.2 ≤ 2.25 true or false?
answered
Nov 7, 2022
Mathematics
middle-school
0
votes
69.0k
views
Essay on advantages and disadvantages of mobile phones
answered
Sep 21, 2022
English
high-school
4
votes
26.6k
views
Write: Think about an activity that you enjoy that may be harmful to the environment. Write an essay to describe why it's a problem. Give three possible solutions to the problem.
answered
Sep 10, 2022
English
college
11
votes
204k
views
What da answer to this question
answered
Jun 14, 2022
English
high-school
2
votes
213k
views
How can you tell if a function is linear or nonlinear from a table
answered
Apr 11, 2022
Mathematics
college
2
votes
214k
views
In this passage, what is Du Bois saying about the importance of voting laws? A. African Americans will never be free from slavery unless their right to vote is secure. B. The right to vote should be a
answered
Mar 10, 2022
History
college
2
votes
64.4k
views
Which group of numbers is listed from least to greatest? -4, -6, -7, -8, -9 -2, 3, 5, -8, 9 7, 4, -6, -7, -9 -2, -1, 0, 4, 9
answered
Mar 1, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
71.9k
views
Two forces, one of 45 pounds and the other 50 pounds, act on the same object. The angle between the forces is 33°. Find the magnitude of the resultant vector. Pls help :( cant afford to fail
answered
Jan 16, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
159k
views
Use the adjective cómodo: Viajar en tren es ___________. Viajar en carro es __________ que el tren. Viajar en avión es _________________.
answered
Dec 19, 2021
Spanish
high-school
3
votes
85.3k
views
Income Statement The revenues and expenses of Paradise Travel Service for the year ended May 31, 2018, follow: Fees earned $900,000 Office expense 300,000 Miscellaneous expense 15,000 Wages expense 450,
answered
Nov 7, 2021
Business
college
4
votes
232k
views
If Mary runs 5 miles in 50 minutes, what is her speed with the correct label?
answered
Aug 26, 2021
Physics
college
5
votes
26.4k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org