menu
QAmmunity.org
Questions by JefClaes
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by JefClaes
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by JefClaes
Filter
User JefClaes
Recent activity
All questions
All answers
Lots of points!! How do I solve 4-term equations like these: (5x^3 + 3x^2 + 9x) / 9x^2
asked
Jun 19, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
83.0k
views
What is the percent of 10 of 20 please give me a better understanding
asked
Dec 27, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
90.3k
views
Find the area of this figure (50 points)
asked
Nov 9, 2023
Mathematics
college
2
answers
25
votes
132k
views
What is the mean for this set of data? {3, 5, 8, 11, 11, 12} question 4 options: a. 8 b. 8.33 c. 11 d. 9.5
asked
Mar 10, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
230k
views
When Justin added deionized water to the volumetric flask, he accidentally filled the flask so that the water level was slightly above the mark. He still assumed that the flask was holding 100.0 mL when
asked
Dec 23, 2022
Chemistry
college
1
answer
0
votes
46.7k
views
Identify methods used to control pathogens
asked
Dec 10, 2022
Biology
high-school
1
answer
0
votes
25.1k
views
4) Which statement BEST summarizes the passage? A) A man is held prisoner inside the home of an old childhood friend. B) A man enters the dreadful home of an old acquaintance only to find it abandoned.
asked
Sep 21, 2022
English
college
1
answer
4
votes
151k
views
How might Laura Collins Lyster- Mensh respond to “Brutus’” statements on natural rights? Answer in a minimum of three complete sentences using supporting evidence from the lesson.
asked
Sep 13, 2022
English
high-school
1
answer
3
votes
115k
views
A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen? Hint: how much does 1 pen cost?
asked
Sep 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
65.5k
views
Regular -ar, -er, and -ir been conjugation (I do need help with the ones that I haven't answered)
asked
Sep 5, 2022
Spanish
high-school
2
answers
3
votes
202k
views
If x+2y=12 and x-y=3 find the value of x+y
asked
Aug 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
58.3k
views
The invention described below led to - * A. A decrease in the overall cost of goods to markets. B. The expansion of rapid communications to long distances. C. a dramatic increase in people living in rural
asked
Apr 16, 2022
History
high-school
1
answer
2
votes
33.8k
views
Explain the survival of the fittest.
asked
Jan 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
11
votes
14.3k
views
Kiara works in a children's hospital. Unfortunately, in the rainy season, bugs find their way into the building. No one wants to see a bug crawling across the floor when they are laying in a hospital bed.
asked
Jan 5, 2022
Medicine
college
2
answers
20
votes
9.9k
views
(C. help repair a nursing home D. take senior citizens to a Miami Heat basketball game 6. The photograph on the left shows an accomplishment of Ms. Ester Tua Caballa. What are three of the requirements
asked
Jan 4, 2022
History
high-school
2
answers
13
votes
59.0k
views
Which phrase could the expression x- 4 represent? A a number less than 4 B the difference of a number and 4 C the sum of a number and 4 D four less a number
asked
Oct 12, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
62.8k
views
Consider the graph of the quadratic function. which interval on the x-axis has a negative rate of change. -2 to -1 -1.5 to 0 0 to 1 1 to 2.5
asked
Sep 15, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
145k
views
You have 80 g of a radioisotope. If the half-life of this radioisotope is 4 days, how many grams will remain after 16 days? Must show work or reasoning for full credit
asked
Mar 6, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
102k
views
Jane needs open-topped boxes to store her excess inventory at year's end. She purchases large rectangles of thick cardboard with a length of 12 inches and width of 8 inches to make the boxes. She is interested
asked
Mar 5, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
48.0k
views
In the War of 1812, the United States A) fought Mexico for territory in the Southwest. B) gained the Florida territory from the Spanish. C) fought France for control of the Lousiana Territory. D) responded
asked
Feb 16, 2021
History
middle-school
2
answers
0
votes
134k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Search QAmmunity.org