menu
QAmmunity.org
Answers by Jashkenas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Jashkenas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Jashkenas
Filter
User Jashkenas
Recent activity
All questions
All answers
Determine the acceleration of the plane and time it takes.
answered
Sep 29, 2023
Physics
high-school
3
votes
111k
views
Out of 300 Students in the seventh grade,51% are included in extracurricular activities.How many would this be?
answered
Jun 14, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
26.2k
views
\qquad\huge\underline{\boxed{\sf \: Question}} Easy one ~ no plagiarism nd spammers kindle stay out :)
answered
Jun 9, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
120k
views
Instructions: Determine whether the graph is a correct representation of the given inequality. If there is an error, select which error is present.
answered
May 18, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
133k
views
The law of conservation of energy states that when one form of energy is transformed to another, a. energy is destroyed in the process. b. no energy is destroyed in the process. c. energy is created in
answered
Nov 18, 2022
History
college
4
votes
163k
views
Find the area of the larger sector. Round to the nearest tenth.
answered
Nov 12, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
35.7k
views
Which sentence contains a plural possessive noun? O 1. Leaves fell from the tree's branches. 02. My cousins' clubhouse has a secret passageway. 0 3. Sam has two friends living nearby. O 4. The book's pages
answered
Nov 6, 2022
English
high-school
1
vote
121k
views
4. Ell Whitney's Invention revolutionized the amount of thread that could be ready for weaving in a day's time. What was Whitney's Invention? A. the flying shuttle B. the cotton gin C. the spinning Jenny
answered
Oct 27, 2022
History
college
3
votes
182k
views
This math question is very hard
answered
Oct 18, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
13.4k
views
First president of America
answered
Oct 3, 2022
Spanish
high-school
7
votes
62.6k
views
A recipe calls for 2 5/8 cups of flour. If you are only making a half-batch, how much flour would you need?
answered
Jun 23, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
65.0k
views
Describe the function
answered
May 18, 2022
Mathematics
college
6
votes
82.1k
views
Help please! A -1.8 B -1.6 C -1.5 D -1.3
answered
Feb 7, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
109k
views
How did Du Bois ideas change over time?
answered
Dec 23, 2021
History
middle-school
5
votes
183k
views
Which line most contributes to the tone of wistful reflection in the last stanza of Robert Frost’s "The Road Not Taken”?
answered
Nov 6, 2021
English
high-school
2
votes
86.6k
views
The motorcyclist was fatally injured in the accident and is now fighting for his life. is this a gerund or participle
answered
Sep 30, 2021
English
college
2
votes
187k
views
What kind of salad do snowmen eat? Punchline 73 answer key
answered
Sep 23, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
221k
views
I feel bad for people that are still doing homework on a saturday
answered
Sep 12, 2021
English
high-school
1
vote
133k
views
Is 1/2 or 4/8 bigger???
answered
Sep 10, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
210k
views
A bakery offers a sale price of $2.90 for 6 muffins. What is the price per dozen?
answered
Aug 23, 2021
Mathematics
college
5
votes
51.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org